РЕГИОН

Размотрити питање границе са Србијом: Захтев бошњачког члана Председништва БиХ

Бошњачки члан Председништва Босне и Херцеговине Денис Бећировић, предложио је да се на следећој редовној седници ове институције размотри извештај Државне комисије за границу БиХ, с обзиром на то да је, како сматра, питање разграничења са суседима, једно од важнијих за државу.
Sputnik
У складу са Пословником о раду Председништва БиХ, члан Председништва БиХ Денис Бећировић предложио је да се на предстојећој редовној седници Председништва БиХ уврсти и размотри извештај Државне комисије за границу БиХ, у вези са државним разграничењем између БиХ и Србије, са предлогом конкретних закључака, пренели су сарајевски медији.
Једно од отворених билатералних питања у односима БиХ и Србије односи се на регулисање међудржавне границе, односно потписивање Уговора о државној граници.
„У том контексту, питање закључивања уговора о граници између две суверене државе, у складу с принципима мирног решавања спорова према повељи Уједињених нација, представља приоритетно питање и у интересу је обе државе“, навео је он.
Бећировић оцењује да је јачање добросуседских односа и развој регионалне сарадње важан аспект изградње стабилности и успешног позиционирања БиХ на међународној равни.
Уговорно регулисање питања државне границе између БиХ и Србије било је тема разговора на највишем политичком нивоу, али није било састанака овлашћених комисија за границе две државе у њихова последња два мандата.
„Министарство цивилних послова БиХ је Министарству спољних послова БиХ доставило Нацрт уговора о државној граници између Босне и Херцеговине и Србије на мишљење, почетком марта 2019. године. Министарство спољних послова БиХ је дало позитивно спољнополитичко мишљење сходно Закону о поступку закључивања и извршавања међународних уговора, али даљи поступак с тим у вези до данас није настављен“, рекао је он.
Потписивањем Уговора о државној граници између Босне и Херцеговине и Републике Србије би се, како наводи, „омогућила демаркација државне границе између две земље и потврдило да су добросуседски односи и регионална сарадња кључни елементи процеса стабилизације и придруживања“.
Унапређење билатералних односа БиХ са суседним земљама за њега је од темељне важности за стабилност и остваривање спољнополитичких циљева БиХ, нарочито у односу на постизање пуноправног чланства у Европској унији, саопштено је из Кабинета члана Председништва БиХ Дениса Бећировића.
Коментар