„Са становишта војног планирања, анализе ситуације у којој се Русија налази у погледу осигуравања сопствене безбедности, немогуће је занемарити британски и француски потенцијал. То ће се сада разматрати заједно са америчким као једна ударна песница усмерена против Русије“, рекао је Рјабков.
Такође је саопштио да потенцијали Велике Британије и Француске не могу бити укључени у актуелни Споразум о смањењу стратешког офанзивног наоружања (СТАРТ).
„Већ неко време смо скретали пажњу на потребу да се пажљиво узму у обзир потенцијали Велике Британије и Француске у процесу даљег разговора о перспективама контроле наоружања. Потенцијали Француске и Велике Британије неће моћи да се укључе у актуелни споразум који смо суспендовали. То ће изменити суштину споразума“, рекао је Рјабков.
Како је додао, у случају побољшања међународне ситуације разговор о будућој контроли наоружања мораће да се води уз директно учешће Велике Британије и Француске.
Рјабков је поручио да Русија остаје привржена постулату о неприхватљивости нуклеарног рата и након суспендовања Споразума о смањењу стратешког офанзивног наоружања. Такође, Москва не планира да уноси измене у нуклеарну доктрину.
„Ако ситуација то буде захтевала биће извршена додатна анализа“, нагласио је дипломата.
По његовим речима, постоје шансе да споразум СТАРТ оживи у претходном облику, али да то у потпуности зависи од понашања Вашингтона. Рјабков је истакао да Русија за сада не планира контакте са САД, Великом Британијом и Француском по питању СТАРТ-а.
Руски председник Владимир Путин одржао је 21. фебруара традиционално обраћање Федералној скупштини. Он је том приликом саопштио да Русија обуставља своје учешће у споразуму СТАРТ, али да не излази из њега. Путин је истакао да нуклеарне арсенале н немају само САД са којима је потписан споразум, него и земље НАТО-а попут Француске и Велике Британије.
СТАРТ је једини руско-амерички режим контроле нуклеарног наоружања који истиче 2026. године. Москва и Вашингтон су почели да договарају параметре будућег споразума о ограничењу нуклеарног наоружања, али је дијалог прекинут након почетка специјалне војне операције у Украјини.
Шта је све Путин поручио у историјском обраћању Федералној скупштини погледајте у видеу: