МУЛТИМЕДИЈА

Русија какву до сада нисте видели: Фотографије које су освојиле мреже

Слике великих руских градова замишљених као људске фигуре ових дана су освануле на интернету, а направио их је програм вештачке интелигенције „Мидџурни“. Брзо су се шириле и добиле позитиван одговор од корисника, па је аутор радова наставио да објављује колекције слика са лицима градова у земљи.
Sputnik
„Мидџурни“ је програм вештачке интелигенције специјализован за превођење текстуалних упутстава у слике израђене у стилу по избору корисника. Галерија нових ликова ослања се на руску верзију „Игре престола“, иако је аутор желео да визуелно испрати серијал „Господар прстенова“.
1 / 13

Москва

Уметност коју ствара вештачка интелигенција заправо су програми који су машинским учењем, помоћу десетина милиона слика, обучени да производе нове слике по задатим параметрима.

2 / 13

Санкт Петербург

Корисник уноси језички опис онога што жели, а затим алгоритам ствара бројне слике.

3 / 13

Јалта

Mогуће je додатно дорадити неку од слика, направити нове варијанте на исту тему или у делићу секунде променити уметнички стил.

4 / 13

Доњецк

Иако је употреба „Мидџурнија” много исплативија од плаћања дизајнера или илустратора, илустрација и дизајн су много више од пуког стварања слика на основу упутстава.

5 / 13

Астрахан

За доношење креативних одлука у дизајну нису без разлога задужене особе обучене за то.

6 / 13

Јекатеринбург

Једно је насликати слику, а друго одредити каква је слика потребна, које боје би требало користити, шта би на њој требало нагласити да би се постигао циљ, прилагођавати је да би уредник био задовољан – а ту је и лични печат који издваја уметника и доноси углед часопису или производу.

7 / 13

Калуга

Вероватније је да ће уметници и дизајнери почети да користе програме вештачке интелигенције као нови алат, за стварање скица и замисли, пре него што почну да стварају коначно дело или ручно дорађују машински створене слике. Нешто попут архитеката и њихових дизајнерских програма.

8 / 13

Томск

Брзина и свестраност оваквих алгоритама омогућава брже испробавање различитих стилова и приступа теми без потребе да се дело сваки пут ствара од нуле.

9 / 13

Јошкар Ола

На исти начин на који је вештачка интелигенција навела људе да размишљају и играју шах другачије, могла би да уради исто за дизајн и илустрацију, тако што ће послужити као надахнуће или полазна тачка за нове замисли.

10 / 13

Сиктивкар

Даљим развојем, машинска креативност би могла да се покаже као веома различита од људске, те да у сарадњи с уметницима донесе неке занимљиве резултате.

11 / 13

Тjумењ

У крајњој линији, велики недостатак са којим се програми вештачки интелигентних неуронских мрежа за сликање суочавају јесте то што своје „надахнуће” могу да црпе само из уметности коју су људи већ створили.

12 / 13

Јужно-сахалинск

Алгоритми могу да подражавају стил ренесансних сликара, надреалиста или кубиста, али никада не би могли сами да смисле те стилове, нити неки нови који још не постоји.

13 / 13

Казањ

Технологија по којој раде не допушта им да створе сопствени уметнички покрет или стил.

Коментар