ЖИВОТ

Снимљен астероид већи од Емпајер стејт билдинга док је јурио поред Земље /фото/

НАСА је успела да сними астероид већи од Емпајер стејт билдинга док је јурио поред Земље почетком фебруара 2023.
Sputnik
Астероид, означен као 2011 АГ5, прошао је безбедно поред наше планете на удаљености од око 1,8 милиона километара, што је око пет пута већа удаљеност од удаљености Земље и Месеца. Иако није представљао опасност по нашу планету, астероид би заправо могао да има велики научни утицај.
Научници НАСА у јужној Калифорнији пратили су свемирску стену и направили непроцењива запажања која помажу у одређивању њене величине, ротације, детаља површине и облика.
Открили су да је астероид дугачак око 500 метара и широк око 150 метара, што значи да је изузетно издужен.
Астероид има изненађујуће сличне пропорције Емпајер стејт билдингу, једној од најупечатљивијих знаменитости Њујорка.
„Од 1.040 објеката близу Земље које је до данас посматрао планетарни радар, ово је један од најиздуженијих које смо видели“, рекао је вођа научног тима Ленс Бенер.
Уз помоћ Насиног телескопа уочено је неколико других карактеристика 2011 АГ5, укључујући конкавно удубљење на једном делу астероида.
Астероид такође поседује суптилне тамне и светле области које би могле да укажу на мале површинске карактеристике од само неколико метара у пречнику. Упркос варијацијама у сенци, астероид би се дефинисао као таман ако би се посматрао људским оком.
Истраживачки тим је такође успео да утврди да се 2011 АГ5 споро ротира, и да му је потребно око 9 сати да се заврши пун обрт.
Астероид 2011 АГ5 био је у фокусу пажње убрзо након свог открића јер се сумњало да постоји мала шанса да удари у Земљу 2040.
„Међутим, наша анализа показала је да има мале шансе за будући утицај“, рекао је директор истраживања Пол Чодас.
„Наставак посматрања овог објекта искључио је било какву шансу за удар, а ова нова мерења домета планетарног радарског тима додатно ће прецизирати где ће он бити далеко у будућности.
Такође је утврђено да ће се астероид још једном блиско приближити Земљи на удаљености од око 1,1 милион километара.
Коментар