Кад високи представник ЕУ Жозеп Борељ каже да сукоб у Украјини егзистенцијални изазов за Запад он је у праву јер, како истиче професор геополитике Срђан Перишић, живимо у времену прелома епоха и промени међународног поретка - у тој промени Запад губи и они су тога свесни.
Перишић тиме објашњава и нервозу на Минехнској конференцији о безбедности. Како каже, постаје јасно да Запад не може тамо да победи, али грчевито покушавају да у том сукобу дођу до макар неког, по себе повољног решења.
Битка на све или ништа
“Сви виде да се на подручју Украјине решава и судбина целог света - и нас овде на Балкану а поготову Запада”, каже професор, напомињући да то види и Борељ, а сви у Бриселу знају да свет више није једнообразан и да је сад прекретница: да ли ће САД успети да сачувају своју позицију или ће израсти мултиполарни, вишецивилазцијски свет.
Убеђен је, каже, да ће превладати ово друго јер се не може више ништа вратити на позиције од пре 30 година кад су САД и Запад били на врхунцу моћи.
“То је њихов страх и из тог страха пумпају кијевску хунту наоружањем,” објашњава Перишић.
У току је велика битка за будући поредак, слаже се и новинар Ђуро Билбија, који истиче да су на Западу ствари сад довели до тога да ће победа Русије у Украјини бити глобални пораз Запада и НАТО.
“То тако и јесте. Зато је и генерални секретар НАТО Јенс Столтенберг у Минхену рекао: за нас је највећи ризик Путинова победа“, подсећа Билбија, додајући да је у том случају на коцки и будућност НАТО.
Не треба заборавити, сматра он, да је основни захтев Русије пре него што је почела специјална војна операција био да почну преговори о новом моделу безбедности, а да се НАТО врати бар што се тиче војне инфраструктуре на 1997. годину.
„Али би то значило да се сва војна инфраструктура НАТО повуче из Летоније, Литваније, Пољске, Румуније, Бугарске... То њима не одговара јер је циљ, што је још Бизмарк говорио, да се Русија мора лишити Украјине. И Збигњев Бжежински је рекао да Русија без Украјине није велика сила, а са Украјином јесте. И они знају да у суштини битка у Украјини, то јест, губитак Украјине за њих поништава најмање последњих 150 година. Тога су веома свесни и због тога улажу фактички све“, примећује Билбија.
Запад без резервне стратегије
Коментаришући посету Џозефа Бајдена Кијеву, организовану тек након добијања гаранције од Русије, али и изјаву америчког председника да су Американци у Украјину „дошли да остану“, професор Факултета политичких наука Драгана Митровић истиче да је све деловало прилично фарсично.
„И ако анализирамо идеју да ће Америка остати у Украјини - не знамо на шта је мислио Бајден, да ли на биолабораторије, да ли на људе које су инсталирали у пучу 2014. године… Нисам сигурна да ће то моћи да опстане јер није прихватљиво за Русију која је тражила уважавање њених захтева, читав списак прилично реалистичних ставки и њихов позив да се седне за преговарачки сто. То је одбачено и сад имамо на бојном пољу одвијање ситуације. А исход на бојном пољу ће одредити шта ће остати од те Украјине, и за Столтенберга, и за Бајдена. Не чини ми се да је реалистично било шта што је председник Америке рекао, а његово појављивање у Кијеву је била фарсична епизода”, истиче Митровићева.
На питање, зашто је за Запад једина варијанта победа над Русијом и шта ако буде обрнуто, наша саговорница констатује да је невероватно низак квалитет и западних лидера, и њиховог промишљања.
“Не можете никада у било ком послу бити на позицији или-или и немати неку резервну стратегију, а поготову ако доносите виталне одлуке које се тичу државе или онога што вам је поверено на управљање. У том смислу је њихово понашање запањујуће”, каже Драгана Митровић уз опаску да су на Западу, уз неспособност и антируску хистерију присутни и “суманути погледи на реалност”.
Отуда, како каже, не можемо се ни чудити превише зашто нису способни да донесу било какав резервни план већ бесомучно срљају са пропагандом.
“Мислим да они презиру и сопствено становништво и немају никакав проблем да му сутра представе потпуно супротан наратив са неким бесмисленим образложењем”, каже професорка Митровић.
Руски пелцер се шири по свету
Међутим, на крају украјинске приче, напомиње она, долазимо до тога да се они неће ни питати, већ ће се договорити они које они слушају - договориће се Вашингтон са Москвом, а они ће морати да ураде што им је наређено.
Срђан Перишић објашњава и још једну чудну поруку западних званичника са конференције у Минхену – тврдњу француског председника Емануела Макрона да “није тренутак за дијалог” са Русијом.
“Није тренутак за дијалог зато што они не побеђују у Украјини и чекају неко чудо да почну да побеђују”, каже професор.
Он подсећа да сукоб у Украјини траје много дуже од руске специјалне војне операције и да није он изазвао кризу у свету, него обрнута – да је криза Запада која траје сигурно петнаестак година изазвала овај сукоб.
“Управо је у Минхену Путин годинама саопштавао и упозоравао свет до чега може да се дође. А сви су окретали главу, и цео Запад. Зашто? Па зато што су 2012. одлучили да се обрачунају са пробуђеном Русијом која је сматрала да може да има свој модел развоја независно од Запада. Међутим, тај руски пелцер се раширио свуда по свету”, констатује на крају Перишић.