Специјална операција у Украјини

Медији: Цела Европа једва скупила два батаљона тенкова за Украјину

Европа има потешкоћа са испорукама обећаних тенкова Украјини, јер им је потребна поправка или постоји отпор таквој помоћи унутар западних земаља, пише The New York Times.
Sputnik
Проблем је што је Европа недовољно финансирала своје оружане снаге, наводи лист. Иако је НАТО још 2014. године поставио циљ својим чланицама да издвајају за одбрану 2 одсто БДП-а, до 2022. године само девет земаља је достигло овај ниво: Грчка, Пољска, Литванија, Естонија, Велика Британија, Хрватска и Словачка.
Као резултат тога, ЕУ не може ни да сакупи 62 тенка за комплетирање два батаљона, примећује лист. У Европи постоји око 2.000 тенкова "леопард" - углавном возила овог модела су обећана Украјини.
Према подацима The New York Times, Немачка је рекла да ће обезбедити 18 тенкова, Пољска 14, Шведска и Шпанија по 10. У Стокхолму је идеја о пребацивању возила наишла на отпор војске, у Шпанији је потребна поправка тенкова, а слању се противи и левичарска политичка партија Подемос, пише лист.
Лист напомиње да чак и ако ЕУ сада испуни своја обећања, онда ће у будућности бити проблем са заменом оних тенкова који буду уништени или оштећени на фронту.
Ове зиме су многи савезници обећали Украјини да ће јој испоручити тенкове. Поред ЕУ, у коалицију су ушли и САД (Абрамс), Велика Британија (Челенџер), Канада (Леопард) и др. Пољска је 24. фебруара саопштила да је већ пребацила своје тенкове у Украјину.
Руска страна је осудила одлуку Запада да помогне Кијеву. Кремљ је саопштио да ће ове испоруке „створити нове проблеме Украјини и украјинском народу“, али да неће моћи да промене ток специјалне операције.
Коментар