Проблем је што је Европа недовољно финансирала своје оружане снаге, наводи лист. Иако је НАТО још 2014. године поставио циљ својим чланицама да издвајају за одбрану 2 одсто БДП-а, до 2022. године само девет земаља је достигло овај ниво: Грчка, Пољска, Литванија, Естонија, Велика Британија, Хрватска и Словачка.
Као резултат тога, ЕУ не може ни да сакупи 62 тенка за комплетирање два батаљона, примећује лист. У Европи постоји око 2.000 тенкова "леопард" - углавном возила овог модела су обећана Украјини.
Према подацима The New York Times, Немачка је рекла да ће обезбедити 18 тенкова, Пољска 14, Шведска и Шпанија по 10. У Стокхолму је идеја о пребацивању возила наишла на отпор војске, у Шпанији је потребна поправка тенкова, а слању се противи и левичарска политичка партија Подемос, пише лист.
Лист напомиње да чак и ако ЕУ сада испуни своја обећања, онда ће у будућности бити проблем са заменом оних тенкова који буду уништени или оштећени на фронту.
Ове зиме су многи савезници обећали Украјини да ће јој испоручити тенкове. Поред ЕУ, у коалицију су ушли и САД (Абрамс), Велика Британија (Челенџер), Канада (Леопард) и др. Пољска је 24. фебруара саопштила да је већ пребацила своје тенкове у Украјину.
Руска страна је осудила одлуку Запада да помогне Кијеву. Кремљ је саопштио да ће ове испоруке „створити нове проблеме Украјини и украјинском народу“, али да неће моћи да промене ток специјалне операције.