О формирању нове владе или обнови постојеће у понедјељак су, како је Спутњику саопштило више извора, у Скупштини Црне Горе разговарали премијер у техничком мандату Дритан Абазовић и мандатар за састав владе Миодраг Лекић.
Професор Саво Марковић за Спутњик каже да би била изванредна вијест у овом тренутку да се формира нова влада или реконструише постојећа, јер би се избјегло да предсједник државе Мило Ђукановић распусти Скупштину и покаже да је још увијек политички моћан.
“У било ком облику формирање владе, да ли техничке, политичке или обнова постојеће је изванредна вијест. Мада ја имам задршку због досадашњег понашања лидера парламентарне већине да ли ће се то догодити, не бих смио да ставим руку у ватру да хоће то да се деси.”, коментарише за Спутњик професор Марковић.
Формирање нове владе или реконструкција постојеће
Он истиче да је формирање нове владе или реконструкција постојеће дуг лидера парламентарне већине према бирачима, према народу, јер им је народ дао мандат да владају још двије године.
“ Формирањем владе или реконструкцијом постојеће показали би да су се лишили сопствених сујета и често нереалних амбиција, што је био често случај у последње двије године, и да им је интерес народ примаран. Најгори сценарио је да истекне рок за формирање владе 16.марта, па да Мило Ђукановић декретом распусти Скупштину Црне Горе. Онда би то био његов повратак на главну политичку сцену, показао би политичку моћ, као што су Словенци говорили када су улазили у Југославију, на коњу зеленку да су ушли,” каже професор Марковић.
Наш саговорник сматра да је коначно дошло вријеме да се раскрсти са Ђукановићевим начином владања и његовим ДПС-ом, који је на власти 33 године.
“Мање је важно у коме облику ће се формирати нова влада или реконструисати постојећа или какве ће бити персонална рјешења у њој, важно је да се избије из руку Ђукановића шанса да распусти парламент и да се изгура четворогодишњи мандат парламентарне већине и владе коју чине, како би се испунила воља грађана исказану на изборима.”, поручује Марковић.
Према медијским наводима, Абазовић ће наредних дана да предложи моделе за рјешавање политичке ситуације у вези са избором нове владе или реконструкцијом постојеће. Пред посланицима ће се наћи три опције: избор техничке владе која ће имати задатак да формира изборе, политичка влада, а у игри је и реконструкција постојеће, за што се залажу СНП и УРА, које имају навише министара у влади.
Став представника парламентарне већине о начину разрјешења кризе није познат због различитих перцепција партија већине.