СВЕТ

Упозорење стручњака: Огромне количине оружја из Европе доспевају у Африку

Уочи почетка 2023. године појавиле су се потврде о нелегалним испорукама оружја из Европе у афричке земље. Сада оружје пада не само у руке највећих терористичких група, већ и релативно малих оружаних група, које оправдавају ношење оружја у циљу самоодбране. О последицама ове тенденције по регион за Спутњик причали су афрички стручњаци.
Sputnik
Проток шверца оружја из Европе у Африку већ даје своје плодове: број терористичких напада у Централној и Јужној Африци повећао се у 2022. години за 50 одсто у поређењу са претходним годинама, а у Западној Африци за 20 одсто. Нелегално оружје углавном доспева у басен језера Чад и централне регионе Сахела.

Упозорења

Чадски стручњак за безбедност Исмаил Мохамед Тахер изражава бојазан да ће кријумчарење европског оружја у Африку само расти, што ће допринети порасту напетости на континенту.

„Поред терориста, на континенту се редовно сукобљавају и мање наоружане групе: на пример, због природних ресурса, фарми и рудника. Чак и код таквих наоружаних формација сада се појављује европско оружје. Сходно томе, распламсавање сукоба због контроле над налазиштима злата на северу Чада и Нигера посебно је ризично. Неочекивано се испоставило да је чвориште у сенци за трансфер оружја постао Алжир“, истиче стручњак.

Пораст сукоба

Са своје стране, политички аналитичар из Чада Абу Бакр Абдел Салам истакао је да главни проток шверца оружја води до побуњеничких покрета и терористичких ћелија.
„У Чаду, на пример, и региону Тибести, оружје доспева код свих редом. Неки га носе под изговором самоодбране. Трговина оружјем је такође активна у Конгу, Нигерији, подручју Делте. Зато је превелик ризик од нових сукоба, преврата, па и већег раста насиља и нестабиности. Мафија, банде и криминалне групе у бројним земљама Сахела већ су добиле неколико партија европског оружја: и то ускоро може довести до повећања сукоба“, објаснио је он.

Маршрута шверца

Према речима чадског стручњака, регион је постао отворено тржиште за трговину оружјем из Европе, оно првенствено долази из Украјине преко европских земаља. База за претовар су земље Магреба. Раст продаје нелегалног оружја примећен је у Алжиру.
Према подацима Националног истраживачког бироа Финске (НБИ) у октобру прошле године финска полиција разоткрила је кријумчарење оружја из Украјине на црно тржиште Африке. Према прелиминарним подацима истраживања, ресор је дошао до закључка да је у рукама криминалаца могла да заврши велика количина оружја које је раније испоручивана Кијеву.
У области Сахел приметан је четвороструки пораст индекса насиља терористичких група од 2019. године. Нема никаквих претпоставки да ће ове године доћи до његовог смањења.
„Покров таме“: Путеви оружја на тлу Африке где влада жеђ за муницијом /видео, фото/
Коментар