Према саопштењу Министарства, питање ће бити детаљно размотрено, а Кијев ће послати у Бугарску техничку групу.
Како преноси информациони портал „Дневник“, није јасно о каквој је, конкретно, опреми било речи – реакторима које је Бугарска купила од Русије или о неким другим елементима који су некада били купљени за изградњу нуклеарке „Белене“, али су се испоставили као непотребни.
Вест је истог дана изазвала огорченост новинара – водитељи „Бугарске слободне телевизије“ Велизар Енчев и Александар Симов критиковали су изјаву бугарског министра. Енчев је назвао вести „уништавањем бугарске нуклеарне енергетике“. Симов је такође позвао министра енергетике да одговори.
Новинар је подсетио да се историја са овом нуклеарком протеже већ много година, али да пројект, свеједно, није био реализован.
„Онда се појављује министар из Владе и каже да ћемо је поклонити (електричну опрему) Украјини! На основу чега? То су милијарде из џепа бугарских пореских обвезника! Сигуран сам да тешко да би хтели да он (новац) буде поклоњен на такав начин. На шта то личи? Имамо владу која више брине о судбини Украјине, него о судбини бугарског народа. То је највећи проблем“, изјавио је Симов у програму.
Он је истакао како већина политичких партија заузима управо такав став да се мора помоћи Украјини и пострадалом украјинском народу.
„Наравно, нико нема ништа против саосећања са жртвама, али ко је и када стао у заштиту бугарских грађана који се сваки дан суочавају са високим ценама у продавницама, са великим рачунима, са неизвесношћу сутрашњег дана? То је дивно, роне сузе због страдања Украјине, али ко ће пустити бар сузу за бугарским народом?“, огорчен је новинар.
Након тога, Министарство енергетике објавило је изјаву министра Росена Христова у којој се наводи да се ради о заинтересованости Украјине, иако овакве одлуке доноси само парламент.
Историја изградње нуклеарке „Белене“
Изградња нуклеарне електране „Белене“ у Бугарској одобрена је још почетком 80-их година прошлог века, али је од тада Софија много пута замрзавала реализацију пројекта. Ипак, 2018. године, Бугарска је поново дала зелено светло пројекту, када су у земљу стигла два реактора, произведена у Русији.
Бугарска је 2020. године почела процедуру избора стратешког инвеститора, а на конкурсу је учествовала и руска компанија „Росатом“. У јануару 2021. године бивши премијер Бојко Борисов и бивши министар енергетике објавили су да реактори намењени за „Белене“ могу бити употребљени за другу нуклеарку „Козлодуј“.
Међутим, 2022. године, Влада на челу са Кирилом Петковом коначно је објавила да се „Белене“ неће градити. У јануару ове године, ипак, према новој стратегији у области енергетике, Бугарска планира да до 2035-2040. г. изгради два блока у нуклеарци „Белене“.