Синдикати наводе да ће повећати притисак на француску владу како би одустала од планиране пензионе реформе, којом се помера старосна граница за пензионисање на 64 године. Велики број возова јутрос није кренуо, смањене су испоруке из рафинерија, а синдикати наводе да би удар на ове две гране могао да траје неколико дана, преноси Ројтерс.
Француски медији наводе како је због штрајка отежан и рад лука у Нормандији
Испорука и прерада горива данас је прекинута у неколико француских рафинерија и складишта којима управљају „Тотал енержи“ и „Есо“ због штрајка, саопштиле су компаније.
Синдикат ЦГТ-а, један од организатора протеста, саопштио је да штрајк утиче на испоруке, као и на рад рафинерија на локацијама обе компаније, и да оне „производе мање горива“, јавља Ројтерс.
Портпарол „Тотал енержија“ је рекао да од 296 оператера на њеним локацијама, 64 одсто данас штрајкује. Он је такође навео да на бензинским станицама не недостаје горива и да су залихе на високом нивоу.
Представник синдиката ЦГТ-а у овој компанији, рекао је Ројтерсу да је предвиђено да штрајк у рафинерији Гонфрвил у Нормандији траје до четвртка, а да у рафинерији Донж у западној Француској он буде до петка. Рафинерија Гонфрвил је потпуно блокирана.
Блокада због штрајка против пензионе реформе широм Француске
© AP Photo / Jean-Francois Badias
Представник ЦГТ-а у компанији „Есо“ саопштио је да је око 50 одсто запослених у првој смени у штрајку у рафинерији Порт Жером, док је 90 одсто у штрајку у Фосу, и да то утиче на прераду.
Портпарол рафинерија Есо је најавио да се у компанији очекују нови штрајкови.
Огранак синдиката ЦГТ у Лиону саопштио је да је 90 одсто запослених у хидроелектрани Кисе ступило у штрајк, машине су заустављене и обустављена је производња струје, јавља ТВ БФМ.
Блокада због штрајка против пензионе реформе широм Француске
© AP Photo / Michel Euler
У истом региону, око 80 одсто запослених у рафинерији Фезен блокирали су рад постројења.
Поједини француски синдикати, укључујући и ЦГТ који броји готово 700.000 чланова, најавили су да ће данас „зауставити Француску“ у наставку борбе против пензионе реформе, тако што ће драстично смањити авионски, железнички, метро и друмски саобраћај, као и да ће штрајк утицати на школе, луке, рафинерије и друге секторе индустрије.
Председник Француске Емануел Макрон инсистира на реформи којом би се одлазак у пензију подигао са 62 на 64 године, наводећи да је таква одлука од виталног значаја како би се избегао колапс државног пензионог система.