Према његовим речима, смањење инвестиција у САД се одвија и због утицаја еколошких фактора.
Он је на конференцији такође објавио да ће нафта убудуће сачувати улогу критичне компоненте на енергетском тржишту.
Ел Гаис је, такође, нагласио да чланице ОПЕК сматрају да ће потражња за нафтом у овој години порасти за 2,3 милиона барела дневно, при чему највећи део потраживати азијске земље, укључујући Индију и Кину.
Секретар је прецизирао да ће од ових 2,3 милиона барела потраживања Кине износити око 600 хиљада барела.
Алијанса Опек плус је на састанку почетком децембра прошле године потврдила да ће остати на снази актуелни параметри уговора, односно да ће производња нафте и даље бити смањена за два милиона барела дневно.
ОПЕК плус је у мају 2020. године смањио производњу нафте за 9,7 милиона барела дневно због пада потражње за тим енергентом услед пандемије. Од августа прошле године алијанса је прешла на финалну етапу одустајања од тог смањења, али је од новембра поново смањила производњу за два милиона барела дневно у поређењу с нивоом који је био максималан до августа.
Потписници договора су одлуку образложили неодређеношћу прогноза светске економије и, у складу с тим, перспективама смањења потражње за нафтом.
Крајем октобра претходне године генерални секретар ОПЕК-а Хаитам ел Гаис је саопштио да ОПЕК плус прогнозира вишак понуде на тржишту нафте у четвртом кварталу протекле године и на почетку ове, због чега је поново одлучено да се смањи производња.