На Вол стриту акције "Dou Džonsa" су прошле седмице опале за 4,4 одсто, на 31.909 бодова, док је С&П 500 "потонуо" за 4,6 одсто, на 3.861 бод, а Насдак индекс за 4,7 посто, на 11.138 бодова.
У фебруару су ти индекси значајно порасли јер су се улагачи надали да ће америчка централна банка ускоро прекинути да повећава каматне стопе и да ће коначна камата, с којом би се завршио циклус заоштравања монетарне политике, остати испод нивоа од пет одсто.
Али последњих седмица индекси су изгубили већину тих добитака јер је све јасније да се тај сценариј неће остварити, објавио је портал Индекс.
Низ најновијих података показује да је потражња на тржишту рада и даље снажна, па се може очекивати раст плата и потрошње, а то значи да ће америчка централна банка наставити да повећава каматне стопе.
Председник америчких Федералних резерви Џером Повел рекао је ове седмице да је централна банка спремна за веће кораке ако будући привредни подаци покажу да су потребне строже мере за зауздавање инфлације.
То је изазвало страховања улагача да ће централна банка на седници у марту повећати кључне камате за агресивних 0,50 постотних бодова, док се још недавно очекивало повећање за блажих 0,25 бодова.
Због тога се сада на тржишту новца процењује да ће до септембра бити повећане камате у распону од 5,50 до 5,75 одсто, док се сада камате крећу између 4,50 и 4,75 одсто.
Негативно је на Вол стрит утицао и колапс банке Силицијумска долина, највећи банкрот једне америчке банке од финанцијске кризе 2008. године.
Та банка, која је годинама финансирала технолошки сектор, нашла се под притиском јер су многе стартап компаније почеле да повлаче депозите.
Да би повећала капитал, та банка је прво недавно продала расположиве обвезнице, али уз велики губитак, а потом је у среду објавила план за продају нових акција да би прикупила 2,25 милијарди долара свежег капитала.
То је, међутим, изазвало панику међу грађанима и предузетницима, који су само у четвртак повукли из банке 42 милијарде долара депозита, па је банка дан завршила с негативним готовинским билансом од готово милијарду долара.
Због тога је регулатор у петак затворио банку и преузео контролу над преосталим депозитима.
И на европским берзама цене акција пале су прошле седмице.