„По рачуници Србијагаса, а и по ономе што је тражио ММФ и Светска банка, а и пројекцијама у буџету и плану пословања Србијагаса, биће једно поскупљење, мислим, од 1. маја, и неће бити више од 10 одсто“, рекао је Бајатовић Танјугу.
Како каже, да ли ће бити и другог поскупљења, зависи од кретања на берзи.
„Тренутно је гас око 500 евра за 1.000 кубика. Према нафтној формули, за две милијарде кубика гаса, које добијамо на основу договора председника Србије Александра Вучића и председника Русије Владимира Путина, што су две трећине наших потреба, тренутна цена је око 330 долара. Може да се деси да приходи Србијагаса буду такви, и приходи у привреди, и да нам се помогне у буџету, да следеће поскупљење буде мање или да га можда и не буде“, навео је Бајатовић.
Додао је да друго поскупљење гаса сигурно не би било пре последњег квартала ове године и да сигурно не би било двоцифрено.
„Остало нам је 200 милиона кубика гаса у Мађарској, што је плаћено, 286 милиона у Банатском двору и то је плаћено и руских 294 милиона, али то и не морамо да рачунамо. Рачунамо да би у Мађарској могли да ускладиштимо још 200 милиона метара кубних, јер су цене релативно повољне“, казао је Бајатовић.
Додао је да је капацитет Банатског двора 550 милиона кубика и да Србијагас жели ту да утисне додатних 200 милиона кубика, како бисмо имали 750 милиона.
Напоменуо је да су добре цене и да треба да повећамо резерве, у случају да дође евентуално до терористичких аката у Црном мору који би утицали на Турски ток и других непредвиђених околности.