ЕКОНОМИЈА

Људи не могу да схвате размере опасности по амерички банкарски систем: Стручњак из САД о кризи

Ово је огромна криза, нисам сигуран да људи уопште могу да схвате размере опасности по амерички банкарски систем у овом тренутку. И депоненти и инвеститори су изгубили поверење у банке, а Федералне резерве имају исту структуру биланса као и затворена Банка Силицијумске долине, каже амерички финансијски аналитичар Ричард Бове.
Sputnik
Бове, главни финансијски стратег Одеон капитал групе, која се бави саветовањем компанија приликом улагања, трговине и инвестиционог банкарства, каже да би криза настала банкарском паником у САД могла да се прошири на многе банке. До сада су због тога затворене три банке, Банка Силицијумске долине (СВБ), Силвергејт банка и Сигначер банка, велики играчи у свету крипто банкарства и технолошких компанија.

Јасан ризик по амерички банкарски систем

„Не верујем да су људи очекивали да виде челнике министарства финансија, Федералне корпорације за осигурање депозита и Федералних резерви како издају заједничко саопштење, осим ако не постоји јасан ризик по амерички банкарски систем“, рекао је Бове гостујући на Си-Ен-Би-Си Азија.
Он је објаснио да је амерички банкарски систем у ризику из два разлога.
„Први је да су депоненти изгубили веру у америчке банке. Депозити у америчким банкама пали су за шест процената у последњих годину дана. Поверење у амерички банкарски систем изгубили су и инвеститори јер америчке банке користе велики број банкарских трикова да покажу зараду и капитал када они не постоје и користили су ту технику у последњих неколико година, а у последњих 12 месеци су чак и учестали са тим“, каже Бове.

Изгубљено поверење у банке

Последица тога је да инвеститори и депоненти немају поверење у банке, људи се позивају да повуку новац из појединих банака, а држава сада покушава да уради шта год може како би зауставила оно што би могао да буде велики, велики губитак поверења.
Бове мисли да СВБ банка није у потпуности пропала, већ да има неку вредност.
„Проблем са СВБ банком је што су уложили велики новац у државне обвезнице. Они имају 70 милијарди пласираних у кредитима и може се дискутовати да ли су они добри или лоши, али имају 110 милијарди долара уложених у државне обвезнице. Њима нису кредити направили проблем, већ државне обвезнице чија је вредност пала. Дакле, уместо да министарство финансија буде последња одбрана банака, постаје прва линија ризика банака. И није СВБ једина банка која има стотине милијарди уложене у државне обвезнице, што је узнемирујуће, јер због књиговодствених смицалица, не приказује се пад вредности обвезница, што је нечувено“, каже Бове.

Стотине милијарди долара нису покривене

Како додаје, многе банке у САД имају на стотине милијарди долара депозита који нису осигурани јер појединачни депозити прелазе висину од 250.000 долара.
„Влада је у паници одлучила да ће стати иза депозита СВБ без обзира на то да ли су осигурани или не, а исти случај је и са Сигначер банком. Али, ако размислите о количини новца у банкарском систему која није осигурана у САД, јасно је да она далеко превазилази износ осигуран кроз Федералну корпорацију за осигурање депозита. Ако су људи изгубили веру да је њихов новац заштићен у банкама и ако почну да га повлаче због ризика, онда ће те банке морати да се суоче са великим одливима, а неће моћи да продају обвезнице да би покриле те одливе. Дакле, поставља се питање одакле ће доћи новац да се све то покрије – Федералне резерве ће морати да га штампају“, објашњава финансијски стручњак.

Структура Федералних резерви иста као код затворене банке

Према његовом мишљењу, текућа банкарска криза у САД могла би да се прошири на све банке које послују у Америци.
„Ако имате депозит од пет милиона долара у америчкој банци, који није осигуран, да ли се осећате безбедним и заштићеним? Регулатори ће вам рећи да је све у реду. Али, на који начин сте заштићени? Ако се ова криза настави, Федералне резерве ће морати да штампају новац. Нико неће да погледа у биланс стања Федералних резерви, у структуру која уопште није другачија него у СВБ банци. Разлика је да Федералне резерве могу да штампају новац, али ако одштампају хиљаду милијарди долара да зауставе ову банкарску панику, шта ће да ураде са борбом против инфлације, да је баце кроз прозор?“, истиче Бове.
Он сматра да је могућа банкарска паника чак и ако клијенти затворених банака буду обештећени
„Гледамо у ситуацију да су депоненти схватили да нема покрића за њихове депозите веће од 250.000 долара. Влада може да каже да ће да покрије депозите затворених банака, али ако велики број банака доспе у исти проблем, Американци ће помислити да нико не гарантује за њихов новац и да не могу да га држе у банкама. Ако се то настави, Федералне резерве ће ударити у зид“, каже он.
ЕКОНОМИЈА
Колапс пред вратима: Затворена још једна велика америчка банка, трећа по реду
Коментар