„Овакви призори и вести које виде муслимани широм света изазивају негативну реакцију. Поштовање различитих уверења и религија, идеја и култура људи је важан фактор мирног суживота и прихватања других људи. Сви муслиманске, хришћански и јеврејски теолози треба да заузму чврст, јасан и отворен став против таквих акција које сматрамо неприхватљивим за било које религије и народе који поштују себе и желе да коегзистирају са другима“, рекао је Мула.
Паљење Курана – нацистичка идеологија
„То смо већ виђали у Данској, Шведској, а сетимо се и карикатура пророка – све то представља скрнављење исламских симбола. Владе земаља НАТО-а повлађују тим акцијама. Данас подржавају украјинску војску оружјем, а та војска вређа исламску веру и њене симболе. Тим чином украјинска војска представља саму мржњу као идеологију. Непомирљива нацистичка идеологија тих војника лежи у презиру других религија“, рекао је Данура.
Требало би да реагује Савет за људска права
„То је одувек био један од инструмената нацистичке политике – да увреди и понизи противника. Можемо се сетити бројних сличних случајева из нацистичке Немачке и фашистичке Италије које су активно користиле ту тактику. Украјинска војска такође је рачунала на то да ће тај чин или натерати муслимане да одустану од учешћа у специјалној војној операцији или ће их испровоцирати на радикалне насилне акције. Међутим, нису узели у обзир да у условима јасног и организованог руководства оружаних снага током специјалне војне операције такав развој догађаја није могућ“, оценио је Лашкенари.
„На основу те резолуције ДАЕШ* је проглашен за терористичку организацију. Сада би требало очекивати исти потез у вези Оружаних снага Украјине, али мало је вероватно да ће политички ангажман и антируска осећања дозволити Савету за људска права и другим институцијама УН да ставе то питање на дневни ред и да га оцене“, закључио је експерт.