ДРУШТВО

Научници анализирају још један траг о могућем пореклу ковида-19

Нова анализа генетског материјала прикупљеног од јануара до марта 2020. на пијаци морских плодова у Вухану у Кини, открила је животињску ДНК у узорцима за које се већ зна да су позитивни на САРС-ЦоВ-2, коронавирус који изазива ковид-19, преноси Си-Ен-Ен.
Sputnik
Званичници Светске здравствене организације саопштили су да се чини да значајна количина те ДНК припада животињама познатим као ракунски пси, за које се знало да се продају на пијаци.
Веза са ракунским псима изашла је на видело након што су кинески истраживачи поделили сирове генетске секвенце узете из узорака са брисева сакупљених на тржишту почетком пандемије.
Секвенце су отпремљене крајем јануара 2023. на сајт за дељење података ГИСАИД, али су недавно уклоњене.
Међународни тим истраживача их је приметио и преузео за даље проучавање, саопштила је СЗО.
Нови налази, који још нису јавно објављени, не дају одговор на питање како је пандемија почела.
Они не доказују да су ракунски пси били заражени САРС-ЦоВ-2, нити доказују да су ракунски пси животиње које су прве заразиле људе.
Међутим, према научницима, који су водили анализу, пошто вируси не опстају дуго у окружењу изван својих домаћина, проналажење толиког дела генетског материјала из вируса помешаног са генетским материјалом ракунских паса је веома сугестивно да су они могли бити носиоци.
Нови подаци се појављују пошто су републиканци у Конгресу отворили истраге о пореклу пандемије.
Претходне студије пружиле су доказе да се вирус вероватно природно појавио на тржишту, али нису могли да укажу на специфично порекло.
Неке америчке агенције, укључујући недавну процену америчког Министарства енергетике, кажу да је пандемија вероватно резултат цурења из лабораторије у Вухану.
На брифингу за новинаре у петак, генерални директор СЗО Тедрос Адханом Гебрејесус рекао је да је организација први пут обавештена о секвенцама у недељу.
„Чим смо постали свесни ових података, контактирали смо кинески ЦДЦ и позвали их да их поделе са СЗО и међународном научном заједницом како би могли да буду анализирани“, рекао је он.
Обновљено интересовање за порекло ковид-19 појавило се након што је председник САД Џо Бајден најавио да проширује истрагу о епидемији, а обавештајне агенције нагињу теорији о цурењу вируса из лабораторије.
СЗО је такође сазвала своју Научну саветодавну групу за порекло нових патогена, познату као САГО, која истражује корене пандемије.
Стручњаци СЗО су на јучерашњем брифингу у рекли да подаци нису коначни.
„Ови подаци не дају коначан одговор на питање како је пандемија почела, али сваки податак је важан да бисмо се приближили том одговору“, рекао је Гебрејесус.
Оно што секвенце доказују, рекли су званичници СЗО, јесте да Кина има више података који би могли да се односе на порекло пандемије које још увек није поделила са остатком света.
„Ови подаци су могли, и требало је да буду подељени пре три године“, рекао је генерални директор СЗО.
„Позивамо Кину да буде транспарентна у размени података и да спроведе неопходне истраге и подели резултате. Разумевање како је пандемија почела остаје морални и научни императив,” поручио је он.
Неки стручњаци су открили да су нови докази убедљиви, ако не и потпуно убедљиви, о пореклу на тржишту.
Франсоа Балук, директор Института за генетику на Универзитетском колеџу у Лондону, рекао је да чињеница да нова анализа још није јавно објављена како би научници могли да је испитају, али да је изашла на видело у новинским извештајима, оправдава опрез.
„Такви чланци не помажу јер само додатно поларизирају дебату“, објавио је Балоук на Твитеру.
„Они који су убеђени у зоонотско порекло читаће то као коначни доказ за своју осуду, а они који су уверени да је реч о лабораторијском цурењу тумачиће слабост доказа као покушај заташкавања".
Други стручњаци, који нису били укључени у анализу, рекли су да би подаци могли бити кључни за показивање да вирус има природно порекло, пренео је Си-Ен-Ен.
Коментар