ДРУШТВО

Једна земља у Европи је најсрећнија на свету - а на ком месту је Србија?

Финска остаје најсрећнија земља на свету шесту годину заредом, Србија се нашла на 45. месту, док суАвганистан и Либан, према овогодишњем извештају, две најнесрећније земље.
Sputnik
После Финске, на другом месту на листи се налази Данска, потом Исланд, па Израел, Холандија, Шведска, Норвешка, затим Швајцарска, Луксембург и Нови Зеланд.
Србија се налази на 45. месту, Хрватска на 48, Црна Гора на 67, а Босна и Херцеговина на 71. месту.
Литванија је једина нова земља у првих 20, пренео је Танјуг.
Од објављивања првог Извештаја о срећи у свету 2012. године постоји све већи консензус о томе да се срећа може промовисати кроз јавне политике и деловање бизниса и цивилног друштва.
Истраживање о срећи у свету користи шест кључних фактора: социјална подршка, приход, здравље, слобода, великодушност и одсуство корупције.

Међународни дан среће

Први Међународни дан среће обележен је пре 10 година, 20. марта 2013. године.
Од тада су људи широм света препознали не само важност мерења среће и благостања, већ су настојали да подрже јавну и приватну политику како би помогли њено промовисање.
„Крајњи циљ политике и етике треба да буде људско благостање“, истиче познати амерички економиста Џефри Сакс.
Према његовим речима, благостање није нејасна идеја, већ се ослања на оне области живота које су од кључне важности - материјалне услове, ментално и физичко богатство и личне врлине.
„Морамо да претворимо ову мудрост у практичне резултате да бисмо постигли више мира, просперитета, поверења, уљудности и среће у нашим друштвима“, истакао је Сакс.
Извештај о светској срећи је публикација Мреже решења за одрживи развој Уједињених нација.
Руски психолог открио тајну среће
Коментар