Олдерни је најсеверније насељено острво у Ламаншу, под патронатом Британске круне иако је ближи француској обали. Са популацијом од 2.039 становника ради се о трећем најмањем острву у архипелагу после Џерсија и Грнзија.
Као три највећа острва, они једном годишње организују између себе традиционални Мурати Вејз и такмиче се за титулу најбоље репрезентације у Енглеском каналу.
Џерси или Грнзи најчешће играју са Олдернијем у полуфиналу (ротирају се сваке године) па је тако једној од прве две селекције загарантовано учешће у борби за трофеј.
Историјски, Џерси је у предности са 56 титула, док Грнзи заостаје са десет мање (46), а у ту статистику улази и трофеј који су поделили 1937. године.
© Фото : Скриншот / Јутјуб
Напомена: Мурати Вејз, који је установљен 1905. године је најстарије репрезентативно фудбалско такмичење на свету, које ФИФА и даље не признаје.
Ако упоредимо величину Олдернија са комшијама, можда и није изненађење што ова репрезентација не постиже никакве успехе. У ствари, они су освојили овај турнир само једном - и то прво издање после Првог светског рата 1920, пре равно 103 године.
За три острва која се такмиче у размаку од 35-55 километара, постоје две опције транспорта: непоуздани ферији или скупи авионски летови. Заиста ће звучати сулудо, али лет од Џерсија до Грнзија кошта три пута више него до Лондона, тврди Дејвид Кенеди, извршни директор Фудбалског савеза Џерсија.
У овој селекцији су се надали да ће ове године моћи директно да одлете на полуфинале са Олдернијем, али их је локална авионска компанија обавестила да нема никакве могућности за чартер лет и да морају да се снађу другачије.
© Фото : Скриншот / Јутјуб
То значи да прво морају да одлете у Грнзи и онда тамо ухвате ферибот до Олдернија по цени од 400 фунти по човеку. Путовања представљају посебан проблем за фудбалере Олдернија који се такмичи у Пријаулкс лиги Грнзија, јер их свако гостовање кошта 1,700 фунти по човеку.
Да збрка буде потпуна, Грнзи игра у осмом рангу енглеског фудбала, док Џерси наступа у деветом рангу са тимом Џерси Булс и сваког другог викенда путују по Енглеској.
Величина острва (Џерси и Грнзи имају заједно близу 200.000 становника) представља проблем Олдернију у проналажењу талентованих играча. Према речима председника Реџа Еткинса, више од половине популације су изнад 55 година, а на острву има само 125 деце.
Али немају намеру да одустану. У Олдернију се надају да ће упркос логистичким, финансијским и демографским изазовима, једном коначно успети да се изборе за финале и прилику за прву титулу после више од једног века.
© Фото : Скриншот / Јутјуб
Више среће следеће године
Репрезентативаца Олдернија ни ове године сигурно неће бити у борби за поменути трофеј, јер су минуле суботе поражени на свом терену у полуфиналу од Џерсија резултатом 6:1.
За оне ентузијасте који су знали када почиње овај несвакидашњи меч био је и директан пренос на друштвеним мрежама.
Мало је рећи да смо гледали спектакл!
Судија од преко 100 килограма, помоћници од приближно толико година, али терен бољи од многих наших у Суперлиги, зидане кућице са клупама за резерве и брда, утврђења и море около. То је амбијент у коме је одиграно полуфинале најстаријег репрезентативног такмичења на свету.
© Фото : Скриншот / Јутјуб
Док су играчи аматерског ранга трчали на терену и покушавали да постигну гол, поред аут-линије један тип је лагано шетао пса и стигао да прозбори коју са актерима утакмице.
Нема трибина, ни ограде, само обележено где публика сме да стоји, неколико стотина гледалаца је по јаком ветру пратило сваки детаљ са исте стране. И чувена - шипка.
Једино су се добро снашли они који су паркирали аутомобиле иза једног гола јер су могли унутра да седе и посматрају утакмицу.
© Фото : Скриншот / Јутјуб
На терену се чудо није десило. Џерси је оправдао улогу фаворита и натерао Олдерни да још годину дана сања нову прилику за финале и борбу за трофеј који чекају сада већ 104 године.
*Погледајте најновију епизоду Миљановог корнера