„У Вашингтону и европским престоницама се надају да ће украјинска контраофанзива, припомогнута западним тенковима и другим новим наоружањем, овог пролећа ‘пробити рупу’ у руској одбрани украјинске територије. То ће, теоретски, дати снагама Кијева такву предност на бојном пољу да ће руски председник Владимир Путин бити приморан на мировне преговоре“, пише лист.
У чланку се наводи да је мало ко од званичника уверен у то да ће се догађаји развијати по „осетљивом сценарију“.
„Многи који подржавају Украјину су усредсређени на краткорочне приоритете: очајнички тражећи довољно муниције за Кијев како би обуздали Русију на истоку Украјине, као и како би припремили резерве за муњевиту контраофанзиву“, истиче лист.
Наводи се да је највероватнији сценарио развоја сукоба у Украјини - исцрпљивање, које ће трајати све док једна страна не буде поражена или толико исцрпљена да ће објавити да се више неће супротстављати иако није постигла циљеве.
„Та варијанта, по признању многих дипломата, може да траје годинама, а не месецима. И чак у том случају на Западу нема јасног консензуса“, пише лист.
Аутори појашњавају да је међу западним лидерима широко распрострањено мишљење да је потребно да се Украјини испоруче средства за обуздавање Русије и да је то потребно или у саставу НАТО-а или у оквиру неког споразума у оквиру алијансе. Лист напомиње да нема консензуса по питању таквог сценарија, с обзиром на то да су недавно председник Француске Емануел Макрон и „неки савезници“ изјавили да се боје да ће понизити Русију и желе да Запад испоручи Украјини безбедносне гаранције које би смириле Русију.
„Други желе да виде стално смањење борбених способности руских оружаних снага“, пише лист.
Британски лист „Тајмс“ је, позивајући се на високог представника америчке администрације, саопштио да Вашингтон разматра строжију стратегију у сукобу у Украјини и жели да она победи.
Лист подсећа да раније објављен циљ није био „пораз Русије као такве“, већ заштита Украјине од Русије, обезбеђивање јаке војне позиције Кијева на почетку дипломатских преговора. Међутим, према речима саговорника, не би требало ускоро очекивати такав развој догађаја. Осим тога, „Русија не показује да је заинтересована за преговоре“. Вашингтон ће наставити да подржава Кијев „како би помогао Украјини да опстане као независна демократска земља“.
„Волстрит џурнал“ је описао и могући формат напада украјинских оружаних снага. По мишљењу експерата, Украјина вероватно неће започети контранапад „у стилу НАТО-а“, који подразумева масовни ваздушни напад авионима и крстарећим ракетама. Кијев за такав напад нема потребан број ловаца и хеликоптера, рекао је пензионисани пуковник америчке војске Џон Нагл. Поред тога, ниједна страна у сукобу не контролише ваздушни простор над Украјином, истакао је он.
Лист наводи да украјински војници не откривају своје планове, али да се неки аспекти контранапада могу предвидети, с обзиром на технику коју земља има, укључујући и западне испоруке. Експерти сматрају да ће Украјина прво извршити напад високо прецизним оружјем дугог домета копненог базирања, укључујући ракете и артиљерију. Саговорници сматрају да ће затим уследити копнени напад, где ће Кијев морати да комбинује совјетске тенкове које има са западним тенковима.