„Желимо да олакшамо усељавање радне снаге у Немачку и поједноставимо приступ тржишту рада“, рекла је министарка унутрашњих послова Ненси Фезер (Социјалдемократска странка Немачке СПД), приликом представљања измена закона о усељавању.
Нови закон, који је коалициона влада одобрила на седници у среду, предвиђа увођење тзв. „Chancenkarte“, којом би кандидат за усељавање сакупљао бодове уз критеријуме као што је стручна спрема, познавања језика, старост, радно искуство као и везе са Немачком. Како произлази из нацрта закона, за усељавање у Немачку би било потребно да се сакупи најмање шест бодова при чему, на пример, добро познавање немачког језика доноси три бода, старосна доб испод 35 година два, а за стручност се може добити највише четири бода.
Убудуће би потенцијални досељеници који долазе из земаља ван Европске уније могли да користе могућност пробног рада и боравка у Немачкој, а исто тако би могли да учествују у програмима дошколовавања.
„Након дугогодишњег чекања Немачка напокон добија модерни усељенички закон са системом бодовања по узору на канадски модел“, рекла је посланица владине Либерално-демократске странке (ФДП) Ан-Верушка Јуриш.
Министар рада Хубертус Хaјл (СПД) рекао је да је циљ новог закона усељавање 125.000 имиграната из земаља изван Европске уније. Хајл је истовремено нагласио да ће влада настојати да искористи потенцијале на немачком тржишту рада.
„Желимо да олакшамо приступ тржишту рада женама и старијим особама које се тренутно суочавају с бројним препрекама“, рекао је Хајл, преноси „Јутарњи лист“.
Истовремено мења се такозвано Правило за западни Балкан које је уведено почетком 2016. и које омогућава усељавање радника из Албаније, Босне и Херцеговине, Црне Горе, тзв. Косова, Северне Македоније и Србије у сврху рада. Годишња квота од 25.000 радника за грађане ових земаља би требало да буде удвостручена. Притом се од усељеника са западног Балкана као услов за усељавање не узима квалификација него претходно склопљени уговор о раду.
Предлог закона који је влада данас одобрила још треба да буде упућен у парламент, где се очекује његов сигуран пролаз уз подршку владине већине.