РЕГИОН

Американци трагају за Путином и - усред Бањалуке

Американцима је највећи трн у оку што не могу да целу БиХ ставе под своју контролу, већ је пола БиХ на страни Русије и Владимира Путина, каже политиколог из Бањалуке Анђелко Козомара, поводом оштрих коментара америчког државног секретара Ентонија Бликена на рачун председника Српске Милорада Додика.
Sputnik
Блинкен је коментарисао је на свом Твитер налогу ситуацију у Босни и Херцеговини, а том приликом поменуо је и Милорада Додика, наводећи да је председник Републике Српске „на ауторитарном путу (председника Русије Владимира) Путина“.

Путин трн у оку Америке

Политички аналитичар из Бањалуке Анђелко Козомара каже да у свему овоме има једна добра ствар, а то је да једна моћна држава, каква је Америка и моћни човек какав је Блинкен толико води рачуна на кога „личи“ и шта изјављује председник једне мале територије каква је Република Српска.

„Познато је да су Американци већ дуже време опчињени Владимиром Путином, да им се чак привиђа и да не само у стварности, него и у сновима имају страх од Путина. Тако да, ко год каже било шта у његову корист, он је Путинов „сарадник“," каже Козомара.

Милорад Додик, подсећа саговорник Спутњика, није никада ни крио да поштује Путина и да је на страни Русије.
„Он је један од оних ретких лидера који се са Путином састао лично у својој политичкој каријери, колико се сећам, девет или 10 пута. Њима (Американцима) је највећи трн у оку што не могу да целу БиХ ставе под своју контролу, већ је пола БиХ на страни Русије и Владимира Путина,“ констатује Козомара.

Одакле Америци право

Наш саговорник каже да ово може да звучи и да се тумачи овако или онако, али нико не може да оспори да је Владимир Путин у РС један он најомиљенијих светских политичара. С друге стране, додаје Козомара, назвати некога ко је као Додик изабран вољом народа ауторативним вођом у пејоративном смислу је недемократски, неозбиљно и неодговорно.

„Дакле, Додик је на власт дошао путем регуларних избори, а не неким државним ударом нити га је неко поставио са стране већ га је народ изабрао. Блинкен би требало да промени свој извор информација у лику америчког амбасадора у БиХ Мајкла Марфија, јер су небројене његове изјаве које су негативно усмерене и на Републику Српску, и на Милорада Додика, и који се меша у све поре живота у целој БиХ,“ упозорава Козомара.

Галама се иначе дигла око закона о НВО и њиховим финансирању и транспарентности, који треба да усвоји Народна скупштина Републике Српске. Да се име руског председника овде беспотребно нашло приметила је Жељка Цвијановић, српски члан Председништва БиХ, која је поставила и логично питање: „Откуд председник Путин у тој причи, када она подразумева да ће ти закони бити копија оних који постоје у многим земљама ЕУ, али и у самој САД“.
Сам Додик је, поводом Блинкенових оцена, рекао да му је драго што је амерички државни секретар чуо за њега и што га коментарише, а да му је поготову драго што га пореди са руским председником Путином који је лидер једне од највећих земаља на свету.
РЕГИОН
„Откуд председник Путин у тој причи“: Нови бесмислен напад Америке на Републику Српску
РЕГИОН
„А поготово ми је драго што ме пореди са Владимиром Путином...“: Додик одговорио Блинкену
Коментар