Према речима руског политичког аналитичара Павела Шипилина, тачка где се каже да Русија себе не сматра непријатељем Запада и не изолује се од њега и нема непријатељске намере – подразумева да Русија пребацује одговорност на Запад за тренутне лоше односе између Москве и западних земаља.
„Запад је иницијатор прекида односа, а не Русија. Наша земља је у последњих неколико година покушавала да пренесе своју забринутост, а на овај начин истичемо да смо се трудили да учинимо све да се односи са Западом не покваре. Међутим, НАТО се приближио нашим границама са агресивним намерама. Нисмо се ми приближили границама САД или неких европских земаља. Нисмо ми дигли у ваздух гасоводе. Овај сукоб на територији Украјине покренуо је Запад“, објашњава саговорник Спутњика.
Запад да се отрезни
Што се тиче става да Русија рачуна на то да Запад схвати бесмисленост конфронтације и врати се равноправној интеракцији, Шипилин сматра да она подразумева да Запад, а пре свега Европа, коначно треба да се отрезни.
„Међутим, Американци врше притисак на Европу. Односно, Европа је сада апсолутно изгубила суверенитет. Сав европски просперитет био је заснован на јефтиним енергентима из Русије. Американци су то уништили дизањем гасовода у ваздух. Дакле, Европа је осуђена на пропаст јер неће наћи јефтине енергенте. И није искључено да чак нека велика предузећа неће банкротирати. Цене ће расти, рачуни за комуналије исто. Људи ће остати без посла. Дакле, ми веома добро разумемо ту Европу. Американци су покретачи ових европских тешкоћа. И наша земља позива Европљане да поврате свој суверенитет. У супротном, ако буду следили наређења из Вашингтона, суочиће се са сиромаштвом“, сматра наш саговорник.
Према мишљењу некадашњег саветника председника Русије за политичка питања и политиколога Сергеја Станкевича, важну поруку садржи тачка нове концепције у којој се указује да Москва види курс САД као главни извор ризика за своју безбедност и међународни мир.
„САД не крију да себе виде као светског хегемона који обезбеђује с једне стране, ред у „коалицији демократија“, а са друге стране диктирају целом свету како да се понаша. И пошто све намећу прилично агресивно, наравно да расте напетост по овом питању. Русија није једина против америчке хегемоније. Многе земље виде ствари исто, на пример, Кина, Саудијска Арабија, Иран. Али у новом светском поретку који ће настати више неће бити хегемона“, уверен је саговорник Спутњика.
Једнака безбедност за све
У осврту на тачку, која говори о елиминацији остатака америчке доминације у свету као о приоритету, Шипилин каже да је је веома важно потпуно зауставити америчку доминацију.
„Американци покушавају да покрену сукобе око Русије, Кине, па чак и у Европи. Очигледно је да им је чак и Европска унија постала веома озбиљан конкурент. Једноставно, они не желе конкуренте. За њих то представља претњу“, наводи стручњак.
Још једна важна порука је, према речима Шипилина, подсећање да Москва настоји да на принципу реципроцитета обезбеди подједнаку безбедност за све земље.
„Више пута смо говорили да су Американци прекршили принцип међусобне безбедности. Они имају тактичко оружје стационирано у пет или шест земаља у Европи. И они су ти који тамо постављају и контролишу ово нуклеарно оружје. А безбедност треба да буде обострана. У супротном, постоји опасност по мир и егзистенцију европских земаља“, констатује стручњак.
Значај сарадње с Кином и Индијом
Кад је реч о значају који се у концепцији указује на сарадњу Русије са Кином и Индијом, Шипилин каже да Русија планира да настави да развија односе са те две земље.
„Наша земља овим поручује Кини и Индији да их поштује и сматра озбиљним партнерима. Са њима је пријатније и удобније имати посла“, објашњава овај експерт.
Станкевич напомиње да су односи између Кине, Индије и Русије кључни фактор за Евроазију.
„То је озбиљна тачка. Мислм да ће у будућности бити формирана група земаља лидера у великој Евроазији. И наравно, земље као што су Русија, Индија и Кина могу само да понуде правце за изградњу Евроазије и постаће лидери тог новог супер региона “, објашњава саговорник Спутњика.
Павел Шипилин издваја и тачку која наглашава значај развоја добрих односа Русије са земљама постсовјетског простора.
„Из разлога што се тамо дешавају страшне ствари. Тамо је руско становништво дискриминисано. Видимо чак како Американци распламсавају ситуацију у Грузији, Казахстану, Јерменији, Украјини, Белорусији. Једноставно, жаришта напетости су свуда. Дуж целог периметра наших граница. Дакле, приоритетни задатак је да обезбедимо наше границе. И имамо на чему да радимо. Они су наше комшије“, поручује стручњак.
Како је навео министар спољних послова Русије Сергеј Лавров, у новој руској концепцији спољне политике Сједињене Америчке Државе директно су означене као главни иницијатор и реализатор антируског курса у свету, а документ предвиђа, као одговор на то, могућност увођења симетричних или асиметричних мера.
Лавров је напоменуо да је логика нове концепције спољне политике одраз револуционарних промена у међународним питањима.