Тим, са седиштем у Институту Велкам Сангер у Кембриџширу, намерава да учини технологију јефтином, једноставном за коришћење и способном да се увећа како би обезбедио глобални надзор широког спектра вируса.
Систем ће пратити вирусе грипа, респираторни синцицијални вирус, корона вирусе и непознате патогене, пренео је „Гардијан“.
Крајњи циљ пројекта под називом „Иницијатива за респираторне вирусе и микробиоме“ је стварање система који би применио технологију секвенцирања ДНК за идентификацију свих вирусних, бактеријских и гљивичних врста у једном узорку сакупљеном из бриса носа пацијента.
„Британија је била на челу геномског надзора ковида-19 и била је одговорна за око 20 одсто свих генома Sars-CoV-2 који су секвенцирани широм планете током пандемије“, изјавио је Јуан Харисон, који води пројекат на Институту Сангер, водећем светском центру за генетичка истраживања и секвенцирање ДНК.
Према његовим речима, знање и подаци које су генерисали омогућили су им да прате брзином и прецизношћу без преседана, Sars-CoV-2, вирус одговоран за ковид-19, и прате како се мења.
„Била је то изузетна помоћ у борби против болести. Сада нам је циљ да допринесемо изградњи глобалног геномског надзора за све респираторне вирусе. То су, на крају крајева, агенси који ће највероватније изазвати нове пандемије“, навео је Харисон.