„Осећам се лично одговорним јер сам их натерао да пристану да се одрекну свог нуклеарног оружја. И нико од њих не верује да би Русија извела овај трик да Украјина и даље има своје оружје“, рекао је он у интервјуу за РТЕ.
У јануару 1994. Клинтон, руски председник Борис Јељцин и украјински председник Леонид Кравчук потписали су изјаву о елиминацији стратешког нуклеарног наоружања које се налазило на територији Украјине од совјетских времена. У децембру 1994. године потписан је Будимпештански меморандум по коме се Русија обавезала да ће поштовати независност, суверенитет и постојеће границе Украјине.
„Када му је то било згодно, председник Путин је прекршио (Будимпештански меморандум) и први заузео Крим. Осећам се ужасно због тога јер је Украјина веома важна земља“, рекао је Клинтон.
У децембру 1994. године у Будимпешти је потписан споразум на основу којег су Украјина, Казахстан и Белорусија предале Русији нуклеарно наоружање заостало из Совјетског савеза - Украјина 1900, Казахстан 1.400 а Белорусија 100 бојевих глава. Оружје из Украјине и Казахстана је уништено док су бојеве главе из Белорусије делом уврштене у нуклеарни арсенал Русије.
Гаранти Будимпештанског меморандума били су Америка, Велика Британија и Русија. Највише је добила Америка која је на тај начин парафирала пропаст свог архи-непријатеља – Совјетског савеза. Украјина, Белорусија и Казахстан су се ослободили врућег кромпира јер као земље у транзицији, нису могле да плаћају изузетно скупо одржавање и обезбеђење наслеђеног нуклеарног арсенала.