Циљ ове иницијативе је подстицање младих жена да се определе за студије из области науке, технологије, инжењерства и математике, а министарка Беговић нагласила је да је од посебне важности мотивисати девојке, посебно у основним и средњим школама да, када размишљају о својој каријери, размисле о инжењерским наукама као опцији за будућност. "То је важно због суочавања са глобалним изазовима на која ми морамо дати решења," рекла је она.
"У Србији имамо преко 50 одсто студенткиња на факултетима, запослених жена на факултетима 50 одсто, док је у научним институтима присутно преко 60 одсто запослених жена. То је изузетно висок проценат у односу на европске норме", навела је министарка.
Како је објаснила, жеља је да се пронађу жене из ових области које ће на прави начин мотивисати девојке, а све у циљу повећања броја жена у инжењерству.
"Инжењерске области су неопходне за развој човечанства, а нико то боље неће урадити него наше инжењерке", рекла је Беговић.
Овом приликом у министаркином присуству потписан је и Меморандум о сарадњи на заједничком пројекту поводом избора за "инжењерку године", чији су позписници ПКС, компанија Сименс Србија и удружење "Инжењерка године".
У мају ће, како је најављено, бити изабрано десет финалисткиња које ће бити одраз широке палете најинспиративнијих инжењерки, док ће у јуну на свечаности у ПКС-у бити проглашена инжењерка године.
Избор за "Инжењерку године" је први избор у оквиру шире иницијативе да се јавности у Србији представе инжењерке из различитих компанија и институција, оне које би својом личношћу и радом могле да буду пример и инспирација младим женама које се налазе пред избором будућег занимања.