ЕКОНОМИЈА

Српски ратари у проблему: Велики пад откупне цене кукуруза

Очекивања да ће се продајом житарица које су биле на чувању у силосима платити пролећна сетва, нису се обистинила. Разлог је велики пад откупне цене и слаба тражња за кукурузом, пшеницом, сојом и уљаном репицом. Краткорочни кредити за финансирање сетве су неповољни.
Sputnik
Кукуруз је коштао након бербе 34 динара за килограм, а данас десет динара мање. Ко је чувао кукуруз очекујући раст цене изгубио је зараду и платио трошкове складиштења.
Александра Поморовачки из Горњег Брега ће и поред тога сејати седам хектара кукуруза, а трошкове сетве ће покрити у сарадњи са задругом.
„Гледамо заједно са нафтом и са осталим, са семенима, значи укупно је 80.000 динара, док је са закупом преко 120.000-130.000 динара улог по хектару“, наводи Александра.
Сушна прошла година ратаре наводи да се окрену културама које боље подносе недостатак влаге.
„Једино сунцокрет ћу да сејем и чуо сам да је поскупљење негде око 25 посто од прошле године. Највероватније кредитом ћу финансирати, и од прошле године имам кредит за ђубриво и за семе“, каже за РТС Михаљ Ишпановић, пољопривредник из Мужље.
Задруге које користе кредит за финансирање сетве, трошкове банкарске камате морају да обрачунају произвођачима које финансирају. Тренутно се то не исплати, оцењује стручњаци.
„Кажу да десет посто траже. Десет посто у овом тренутку не можете направити на пољопривредним производима. Тако да ми нисмо узели кредит. Доста робе смо добили на консигнацију. Доста робе смо добили под условом да ако је продато-продато, ако не – можемо да вратимо“, рекао је Јожеф Шандор, из Земљорадничке задруге „Напредак“ у Горњем Брегу.
Пад цена житарица ратарима је однео планирану зараду. Пшеница је била 39, сада је 23 динара за килограм. Уљана репица обећава добар род, али не и цену. Тренутно је око 41 динар за килограм, скоро дупло ниже него лане.
ЕКОНОМИЈА
Шта је орошавање и како може да помогне српским воћарима
Коментар