Експерт је у емисији Бугарског националног радија рекао да Бугарска треба да остави буџет за 2023. на нивоу 2022. и да то чини неколико година заредом како би стабилизовала ситуацију (буџет за 2023. још није усвојен у Бугарској), влада га мора доставити новом парламенту пре краја априла).
Према мишљењу економисте, Бугарска је „навикла да живи од позајмица“. Он је изразио забринутост да би за годину-две земља могла да почне да купује веома скупу струју, упркос томе што има сопствене термоелектране.
Са таквим развојем догађаја Бугарску у наредних пет до десет година чека „феноменална криза“, сматра експерт.
„То ће подстаћи највећу кризу, овога пута демографску, доћи ће до негативног природног прираштаја, захваљујући чему наредне генерације ће бити осуђене на дебугаризацију“, рекао је експерт.
Неопходно је анализирати рад различитих административних структура, а ако се покажу неефикасним, оне се морају укинути, сматра економиста. Он је позвао да се модернизује инфраструктура земље, иначе ће неки региони једноставно остати без становништва.
„Ако не почнемо да постављамо приоритете, ако не одредимо шта ћемо даље да радимо са малим ресурсом које имамо, рећи ћу вам искрено – неће нас бити. Сада сам путовао из северозападне Бугарске у Софију – тамо је пут као да сте у Бахмуту“, рекао је Илиев.