Ђурић је казао да му је један од највећих комплимената које је доживео у политичкој каријери Куртијева кампања у којој се лаже да су он и Петар Петковић 2008. године учествовали у нападу на америчку амбасаду у Београду.
„Та лаж је показатељ очајања и служи да замаскира чињеницу да је Курти учествовао у нападу на амабасадорку Америке у Скупштини Косова, када су је чланови Самоопредељења физички вукли. То Американци не заборављају, као ни то што је Самоопредељење организовало превртање камиона са Кока-Колом само зато што је била произведена у Земуну“, навео је Ђурић.
Он је додао да не пролази лако да се такви људи прогласе као велики амерички пријатељи.
„Ми се не представљамо као било чији пријатељи, понајмање слуге, али као људи који желе здрав и нормалан однос. Курти је доживљен као неко ко не жели да поштује ни Бриселски, ни Вашингтонски споразум и за многе америчке званичнике, не све, је део проблема, а не решења“, истакао је Ђурић.
Српски амбасадор у САД каже да бити српски политичар, а против Америке може да буде и добро у делу јавног мњења у Србији с обзиром на историју односа у последњих 30 година, али да за Куртија, као албанског политичара, имати такав однос није ни здраво, ни добро у политичком смислу.
„Курти дефинитивно нема монопол на добре односе са Америком у региону и то је најблаже речено“, казао је Ђурић.
Одговарајући на коментаре да су и у Приштини свесни да се нешто променило када је реч о односима Србије и САД, али и Косова и САД, Ђурић наводи да је председник Србије Александар Вучић изградњу позиције Србије у САД и развој српског лобија поставио као један од циљева српске политике.
Наводи да је Амбасада Србије у Вашингтону имала пуну подршку и Министарства спољних послова и Владе да то спроведе у дело и каже да се то ради тако што се организују различити догађаји на којима се може показати шта је Србија.
У том смислу, наводи да су од почетка године имали само 15 јавних догађаја, и то не само пријема, већ и конференцију српске дијаспоре у САД.
„На конференцији смо их подстакли и на политичко организовање, да раде не само за интересе српске заједнице у Америци, већ и за своју земљу, за Србију, да организују подршку као што су радили и Албанци и то почиње да даје одређене резултате“, истакао је Ђурић.
Наводећи да је Вашингтон елитна средина и да га не одликује демагошка скромност појединих европских престоница, Ђурић понавља да је тамо важно показати се и у том смислу наводи да Амбасада Србије организује и културна дешавања, попут вечери српске културе са НБА, затим наступа српских оперских дива, али и промоције монографије 140 година дипломатских односа Србије и Америке...
Осим тога, како каже, свакога дана разговара и састаје се са људима из свих сегмената живота.
„Разговарао сам са великим бројем нових сенатора, нису то лаки разговори, не само са сенаторима, већ и са људима из института који су на супротној страни од нас. Велика је илузија да можемо да се претварамо да ће наши проблеми нестати уколико жмуримо пред њима и да можемо да се претварамо да ће се наша позиција променити уколико немамо активан однос. Ми имамо врлине као народ, али и мане, а колективна мана нам је да мислимо да никоме ништа не треба да доказујемо. Истина неће сама победити, нажалост“, рекао је Ђурић за ТВ Хепи.
Додаје да морамо српске интересе да представимо као заједничке са америчким и истиче да не постоје вечита пријатељства, већ само вечити интереси.
Говорећи о посети америчког сенатора Стивена Дејнса, Ђурић каже да је тај амерички политичар умерен, прихватљив је свим сегментима републиканске странке, те да је изразио дивљење према ономе што је у Србији постигнуто у последњих неколико година.
Најављујући посету конгресмена Ерика Волвоа, Ђурић наводи да је он један од најпознатијих демократских политичара, да има 41 годину, није био укључен у било каква дешавања деведесетих и нема негативна предубеђења према Србији.
„Релације са неким попут њега су залог за боље односе Србије и Америке у будућности“, истиче Ђурић и додаје да он представља Калифорнију, одакле долазе неке од најсавременијих компанија.
Ђурић је најавио да ће Србија за око месец дана у Вашингтону основати америчко-српски пословни савет што ће бити значајан корак на повезивању српске и америчке економије и привреде, привредника.
Одговарајући на питање да ли је упознао Илона Маска, Ђурић каже да за сада није успео да дође до њега, али то не значи да није покушавао.
„Ми ћемо ове године касније у јуну организовати и Теслин дан у Вашингтону, надам се да ћемо имати подршку компаније Тесла“, казао је Ђурић.