„Немачку као индустријску снагу све више слабе, све је слабија и слабија конкуренција. Европа се све више отвара за увоз робе из САД, сеје се непријатељство, а са одлагањем сукоба долази до ситуације у којој ће сарадња између Русије са њеном јефтином сировином и Западом бити, најблаже речено, немогућа“, рекао је он.
Навео је да је велики циљ конфликта, такозвано „уједињење“ Европе и додао да како би се нахранио „главни Запад“ – Америка, Велика Британија, некога је потребно поделити и појести.
Истакао је да је 90-их Источна Европа била кандидат за то. Било је могуће да се уклони гвоздена завеса и уништи производња у источном блоку са слоганима да је то све у циљу отварања економија, интеграција, уласка у „клуб богатих", директних страних улагања и друго.
И тада је источни блок наивно допустио страним агентима да утичу како би помогли локалним политичарима и економистима да униште те економије. То је довело до отварања источног блока као тржишта за западну робу, пребацивања великог капитала у том правцу и то је у суштини - оно што је могло да нахрани Запад.
„Америка је 90-их година први пут после много година имала вишак средстава. То се догодило управо захваљујући 'разбијању’ источног блока на делове. И након свих ових година источног блока нема, али Америка мора поново да се нахрани нечим. Америчког произвођача треба нечим нахранити, а амерички потрошач треба да одржи свој животни стандард“, закључио је бугарски економиста.