За финансирање овог пројекта желе да потроше 2 милијарде евра, од чега би половину требало да издвоје земље ЕУ. Међутим, у европским складиштима нема довољно граната, па ЕУ мора да их купује у другим земљама.
Како наводи агенција, Француска се успротивила таквој шеми.
У овој ситуацији, решење би могло да буде да се купи муниција у трећој земљи која ће се надокнадо надокнадити из залиха једне од држава ЕУ. Преговори о овом питању су у току, извор је додао.
Друга милијарда од наведене суме требало је да буде издвојена за производњу муниције у земљама ЕУ. РАР, као највеће произвођаче наводи Немачку, Пољску и Француску.
„Француска блокира једногласну одлуку Европске уније о финансирању испоруке муниције у Украјину. Између осталог, жели да рефинансирање буде могуће, не само у случају муниције (за артиљерију), већ и пројектила, чак и када Украјина не тражи такве ракете“, цитира агенција саговорника.
Према мишљењу неких европских дипломата, иза одлуке Француске могло би да стоји лобирање компанија за производњу оружја. Један од неименованих дипломата рекао је агенцији да се „ради о стварању механизма за приморавање да се наручује специфична опрема, која можда заправо и није потребна украјинској страни“. Пољска инсистира да је неопходно обезбедити што бржу испоруку муниције у Украјину.