Како смо обавештени из школе, поменути догађај одиграо се пре годину дана. Овим путем извињавамо се ученицима, њиховим родитељима, запосленима у школи и читаоцима због пропуста до којег је дошло преношењем информације са другог медија.
Текст демантија објављујемо у целости:
„Посљедњих дана готово сви медији у земљи и региону су пренијели вијест о "осам повријеђених ученика у Станарима" који су учествовали у TikTok изазову "Крвави новац".
Истина је, заправо, потпуно другачија од оног што се у медијима писало. Ђаци нису повријеђени сад, него прије више од годину дана, а случај о којем је директор школе Александар Ристић говорио је примјер успјешно ријешеног случаја и на 14. Школи за педагоге и директоре као такав је представљен као један од примјера добре праксе, односно као примјер како треба радити уколико дође до појаве опасности на интернету, интернет насиља и слично.
Основна школа „Десанка Максимовић“ је изабрана као примјер добре праксе рада мултисекторског тима "Брига о дјеци - заједничка одоговорност и обавеза", а случај учешћа ученика у TikTok изазову "Крвави новац" није се десио сада, него прије више од годину дана и нико од ученика није имао повреде које захтијевају медицински третман. Повреде су биле попут мање огреботине, али је начин до које је до њих дошло за школу био забрињавајући те је са пуном пажњом приступљено рјешавању овог случаја, али и других случајева којима се мултисекторски тим, у овој школи, успјешно бави. Тренд учешћа ученика у TikTok изазову „Крвави новац“ је у том периоду био висок и готово ниједна школа у окружењу није била поштеђена јер је популарност ове друштвене мреже изузетно висока, а информисаност о њеним опасностима мала.
Директор школе је на управо одржаној 14. Школи педагога и директора представио овај примјер у циљу приказа доброг поступања школе која је након уоченог неприлагођеног понашања ученика организоавала низ предавања стручњака из МУП РС чија тема је указивање на могуће опасности на друштвеним мрежама.
Школа је за вријеме извођења наставе забранила употребу телефона, а у школи су, поред предавања МУП РС организоване радионице, а педагог, одјељењске старјешине и директор су, у складу са својим дјелокругом рада, интензивирали савјетодавни рад, а у циљу превазилажења потешкоћа и ризика приликом употребе интернета и друштвених мрежа.
Мултисекторски тим је вршио истраживања о употреби интернета те наставио са ангажовањем стручних лица која су ученицима и родитељима додатно појаснили важност контроле и увида у коришћење интернета код ученичке популације. Школа је снимила кратки филм „Интернет – прозор у свијет, али и бара пуна крокодила“ који на допадљив начин говори о опасностима на интернету. Тренутно је у припреми нови филм који ученици с нестрпљењем очекују.
Све то је резултирало значајним подизањем нивоа свијести код ученика, али и родитеља. Да би предупредили сличне ситуације, али и промовисали успјехе ученике, пружили информације о раду и животу школе и, што је најважније, ученике који значајан дио времена проводе на интернету усмјерили ка коришћењу интернета на начин који неће бити погрешан и ризичан, у школи је основана школска телевизија, која прати сва дешавања у школи и успјехе станарских ђака.
У наредном периоду школа наставља превентивно дјеловање у циљу упознавања и превазилажења опасности на интернету, али и свим другим опасностима као и вршњачком насиљу које, на задовољство школе, ђака и родитеља, није присутно у нашој школи.
Иначе, Основна школа „Десанка Максимовић“ Станари важи за једну од најсавременијих и најопремљенијих школа у Републици Српској. У саставу школе налази се централна школа и девет подручних одјељења, а све школе су обновљене, највише, улагањем ЕФТ РиТе Станари која је у периоду од пет година потпуно обновила пет школа, али и улагањем Општине Станари чијим средствима је изграђен продужени боравак, амфитеатар и простор за реализацију предшколског васпитања и образовања. У школи ради изузетно вриједно помоћно особље. Њиховим радом изграђено је и обновљено више објеката, а тренутно се врши обнова подручног одјељења у Тедином Хану.
Школа је прва у Републици Српској у свом саставу отворила вртић, тако да у овој установи васпитање и образовање дјеце почиње са једном годином, а завршава завршетком основне школе, односно 15 година. Школа броји 435 основаца и 37 полазника предшколског васпитања и образовања. У школи постоји продужени боравак, савремени школски амфитеатар, а свака учионица је опремљена интернетом, пројектором или телевизором, рачунарима, а за вријеме одмора са звучника школског разгласа чују се омиљене мелодије ђака. За ученике који похађају наставу у посебном одјељењу организован је школски превоз за сваког ученика приликом доласка од куће и одласка из школе. Школа има сопствени вођњак, а развијена је и пластеничка производња. Сви ови производи здраве хране се користе у исхрани најмађих полазника у предшколској организационој јединици. Након отварања школске телевизије, школа ће током љета завршити изградњу учионице (амфитеатра) на отвореном и игралишта за вртићку дјецу, а потом се, у наредним годинама посветити изградњи школског кампа, мјеста које ће у окружењу прелијепе природе моћи да прими око 80 ђака у намјери да током љетњих мјесеци школски камп буде мјесто на којем ће ученици уз одмор и уживање, али и учење и рад, своје потенцијале развијати до максимума. Обзиром да смо успјели бити прва школа у Републици Српској која има вртић у свом саставу и школа која има школску телевизију, вјерујемо да ће и план изградње школског кампа бити успјешно остварен.