Специјализовано тужилаштво је започело испитивање свог другог сведока, који је причао да је место Малишево у општини Ораховац, било под контролом припадника такозване ОВК. Сведок је прецизирао да су у Малишеву постојале две јединице којима је руководила такозвана ОВК - јединица „Љуми“ и јединица „Челику“.
„Када су извођене акције против полиције или српских снага, ОВК је увек излазила са саопштењима и преузимала одговорност за нападе, од 1997. године“, рекао је сведок.
Он је изјавио да је Демократски савез Косова (ДСК) и бившег лидера Ибрахима Ругову назвао пацифистима, чији је и сам био припадник, а да је први пут припаднике такозване ОВК видео на сахрани једног Албанца 1997. године.
Сведок је рекао да је накнадно сазнао да је један од припадника тзв. ОВК био оптужени Сељими.
„И други су говорили исто, а један од говорника, а то је Реџеп Сељими, који је носио маску, био је строжи од осталих, рекавши да од сада 'ОВК мора да се чује', да је потребно борити се за слободу Косова јер се речима не може ништа постићи. Очигледно, мислио је на 'пацифисте' и истакао да слобода не долази само мирним речима, већ и ратом“, рекао је сведок, пренео је „Репортери“.
Након тога је суђење прешло у полузатворену седницу, када само присутни у судници могу да чују сведочење, док у видео преносу нема тона.
Први сведок је причао више од три дана, све време на полузатвореној седници, што значи да су сведока могли да чују само присутни у судници, док су у видео-преносу, без тона, путем видео-конференцијске везе могли да се виде само чланови судског већа.
Претпоставља се да ће други сведок сведочити најмање пет дана.
На почетку суђења, 3. априла, окривљени су заједно са својим браниоцима изнели уводна излагања и тада су сви негирали оптужбе.
У овом поступку одобрено је учешће 140 жртава.
Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи оптужени су за ратне и злочине против човечности почињене у 42 нелегална притвора такозване ОВК на Косову и Метохији и у Албанији над најмање 407 притвореника, од којих је најмање 98 убијено. Оптужени су да су људе неосновано лишавали слободе, мучили и убијали, а за те злочине им прети казна доживотног затвора.
У оптужници се наводи да су кривична дела која им се стављају на терет извршена у периоду најкасније од марта 1998. до септембра 1999. године на више места у покрајини, као и у Кукешу и Цахану, у северној Албанији.
Према наводима оптужнице, та дела су извршили припадници тзв. ОВК против стотина цивила и лица која нису била активни учесници у непријатељствима.
У оптужници се наводи да Тачи, Весељи, Сељими и Краснићи сносе индивидуалну кривичну одговорност, према различитим облицима кривичне одговорности, за кривична дела извршена у контексту немеђународног оружаног сукоба на Косову и Метохији, која су била део раширеног и систематског напада на особе за које се сумњало да су били против тзв. ОВК.