Као илустрацију такве политике САД Љукманов је навео чињеницу да је у тој земљи формирана такозвана сајбер-команда, која делује у оквиру америчких оружаних снага.
„То су званичне структуре које користе 'арсенал' информационе технологије, приступ тим технологијама, укључујући уређаје за комуникацију обичних корисника“, навео је Љукманов.
Према његовим речима, САД и њихови савезници већ сада користе информационо-комуникационе технологије за „диверзије, саботаже, искључивање информационих уређаја с терминала, блокирање дејстава сервера“.
„То је све врло опасно. Ланац таквих догађаја може довести не само до нарушавања повратних веза међу државама, него, не дај боже, и до оружаног сукоба“, навео је Љукманов.
Он је додао да ситуацију додатно отежава то што су САД прекинуле све постојеће канале комуникације с Русијом, који су постојали до 2022. године, а преко којих је било могуће оперативно анализирати кризне ситуације.
Према његовим речима, након почетка специјалне војне операције број напада САД и њихових савезника у информационом простору на Русију је повећан много пута, при чему западне земље више и не крију да су умешане у те нападе.
Он је навео да су на мети напада у информационом простору пре свега државне установе, али и приватна лица и компаније.
„Они који стоје иза таквих напада, за разлику од претходних година, више се и не крију. Они делују на подстрек влада непријатељских земаља. САД и њихови савезници отворено говоре да користе информационо-комуникационе технологије за офанзивне операције против Русије и њених савезника, истомишљеника. Отворено говоре да су информационе технологије за њих – оружје“, навео је Љукманов.