Лидери Исламске Републике поновили су на паради да ће наставити националну борбу против Сједињених Америчких Држава и, како су рекли, њиховог незаконитог присуства на Блиском истоку.
Иностране снаге, укључујући и Американце, „требало би да напусте регион што је пре могуће, јер ће то бити од користи и за њих и за регион“, рекао је током обраћања војницима председник Ирана Ибрахим Раиси. Он је издао оштро упозорење Израелу због поновљених претњи Тел Авива да ће напасти Иран.
Похваливши храброст иранске војске, председник Раиси је истакао да војска, такође, дугује своју снагу војним, научним и технолошким достигнућима домаћих инжењера, као и стратегији Техерана да зависи, колико је то могуће, од домаће производње.
У војној паради су учествовале трупе копнених снага, морнарице, ваздухопловства и јединице противваздушне одбране, а представљена је и широка лепеза војне опреме, укључујући борбене авионе и хеликоптере, дронове и ракетне системе противваздушне одбране. Пешадијски део параде је отказан због рамазанског поста.
Током параде демонстриран је прелет више од 40 авиона, укључујући домаће авионе Saeqeh и Kowsar – лаке борбене авионе изведене из Northrop F-5 – као и иранске старе F-4, F-7, F-14 и МиГ-29, затим прелет тешке авијације, укључујући „Боинг 707 и 747“, и транспортне авионе „Lokid C-130 Herkules“.
На паради су приказани и ирански дронови који су били постављени на камионе и то вишенаменска осматрачка/ударна беспилотна летелица Мохаџер-6 (Mohajer-6), Qods Raad 85 – домаћа беспилотна летелица с муницијом/самоубица са могућностима противелектронског ратовања, ударне беспилотне летелице HESA Karrar и Kian -1 и Kian-2 на млазни погон и још много тога.
Међу дроновима на паради представљена је и беспилотна извиђачка летелица с лутајућом муницијом, причвршћена на лаки хеликоптер Bell-206.
Овај „мистериозни“ црвено-црни дрон не личи ни на шта што је раније показивао ирански одбрамбени сектор, а чини се да има комуникацијску антену и окретну камеру испод главе.
Морнаричке снаге су одржале параду у водама Персијског залива, показујући низ ратних бродова и подморница, укључујући дизел-електричне подморнице за нападе Projecta 877 Paltus (НАТО ознака Kilo), које је купила Исламска Република, као и поморску авијацију.
Иран – некада један од највећих увозника америчке и западноевропске војне опреме – био је приморан да започне нагли програм војне индустријализације након Исламскe револуцијe 1979. године када је у великој мери одсечен од својих традиционалних добављача. Савет безбедности Уједињених нације је касније увео ембарго на увоз оружја, од 2007. до 2020. године, због нуклеарног програма.
Уместо да ослабе одбрамбене капацитете Техерана, санкције и ограничења су додатно појачали жељу ове земље да створи напредни одбрамбено-индустријски комплекс који је независан од увоза, пренео је "Спутњик интернешенел".