„Желим да потврдим да Република Јерменија у потпуности признаје територијални интегритет Азербејџана и очекује да ће Азербејџан исто то учинити, признајући целокупну територију Јерменске ССР као Републику Јерменију“, рекао је он.
Према његовим речима, мировни споразум Јерменије и Азербејџана ће бити реалност ако обе стране јасно, недвосмислено и узајамно признају територијални интегритет и ако се обавежу да неће имати територијалне претензије. Подсетио је да су договори о томе постигнути током састанака са председником Азербејџана Илхамом Алијевом у Прагу и Сочију у октобру 2022. године.
Јерменски премијер је додао и да је његова земља предложила да се у мировни споразум додају карте Јерменске и Азербејџанске ССР као основа територијалног интегритета.
Он сматра да Азербејџан након ескалације конфликта у Нагорно-Карабаху током јесени 2020. године живи у еуфорији и „жели да узме максимум или све“. Додао је да томе доприноси и геополитичка ситуација која је Азербејџан претворила у важну енергетску и логистичку раскрсницу.
Пашињан наводи да би Русија и Запад требало да постигну консензус око мира и стабилности у региону Јужног Кавказа, јер би нова експлозија у региону могла да створи проблеме, посебно у енергетици, како за Запад тако и за Русију.
Сукоб у Нагорно-Карабаху
Крајем септембра 2020. у Нагорно-Карабаху обновљена су борбена дејства која су била наставак дугогодишњег сукоба и у коме је страдало много цивила. Баку и Јереван међусобно су се оптуживале за избијање сукоба. Стране су неколико пута покушавале да постигну примирје, али је успешан био покушај постигнут 10. новембра 2020.
Лидери Русије, Азербејџана и Јерменије, Владимир Путин, Илхам Алијев и Никол Пашињан, потписали су тада заједничку изјаву о потпуном прекиду борбених дејстава у Нагорно-Карабаху. Како се наводи у изјави, један део региона прелази под контролу Азербејџана, стране ће разменити заробљенике, а руске мировне снаге биће распоређене дуж контакт линије и дуж Лачинског коридора који повезује Карабах са Јерменијом.
Августа прошле године поново је дошло до ескалације напетости. Министарство одбране Русије саопштило је да су азербејџанске оружане снаге прекршиле примирје у зони сукоба, у области висоравни Сарибаба.