Европски парламент у Стразбуру је без гласања одобрио одлуку о визној либерализацији за грађане Косова и Метохије. Нова правила ће власницима пасоша које издају привремене приштинске власти омогућити да улазе у ЕУ без визе на период од 90 дана у било којем периоду од 180 дана, а требало би да почне да се примењује од 2024. године.
Нагрда за потеривање Срба
Др Небојша Човић, некадашњи шеф Координационог центра за Косово и Метохију, овај потез назива великим безобразлуком који треба да им свима служи на част.
„За шта је награда визна либерализација? За протеривање Срба? Па ће доћи на ред и чланство у Савету Европе… С друге стране овај потез је можда и добар, јер њихов пасош не признају све државе… И сад ће одлука бити на земљама у Европи које не признају ту некакву државу Косово, да једноставно направе изузетак и да не поштују овај део око визне либерализације,“ каже Човић.
У исто време, како каже наш саговорник, да ли ће тако бити то ћемо видети, узимајући у обзир да лобисти Приштине као што је Виола фон Крамон говоре да је то требало много раније да се деси.
„Постоје ту још нека питања… Дају им визну либерализацију, али данас је 30 дана од споразума у Охриду где пише да ће ЗСО да буде у фази приступног формирања у том периоду. А тога нема. Заједница српских општина треба да се спроведе али онако како је потписано у Бриселу. Да напоменем да у Бриселском споразуму такође постоји и обавеза Приштине по којој у Апелационом суду, када су случајеви везани за Србе, мора да има већину судија из српске заједнице,“ подсећа Човић апропо најновијих хапшења Срба на Косову и Метохији која нису заснована на кривичним делима, већ на етничкој основи.
А шта ћемо са ЗСО
„Једноставно је невероватно да они буду награђени за нешто што не чине како треба. Такође ми живимо у комплексним временима где не може да се зна шта ће бити сутра. Толики степен лицемерја у свему доводи до тога да ништа више не може да изненади на па ни ово, сматра Човић.
Он подсећа да је требало да Албанци добију визну либерализацију још од 1. јула ове године, али да Шпанија која долази на место председавајућег у другој половини ове године то није дозволила.
„ Али ово је резултат свега што се дешава и још кад погледамо који кадрови седе на важним местима у великим државама, онда тек треба да се забринемо куда све ово води. Национализам се враћа на велика врта у великим државама. На Косову се крше сви могући споразуму од Резолуције 12 44 па наовамо, тако да ништа више не може да буде изненађење,“ сумира Човић, уз напомену да морамо да будемо веома опрезни јер очигледно је да поједине важне земље из међународних структура мисле да могу да газе све.
Визна либерализација за Приштину би, након усвајања одлуке о овоме у Европском парламенту, требало би да буде потписана и објављена у службеном гласнику ЕУ. Укидање виза за грађане КиМ који путују у ЕУ предложила је Европска комисија у децембру, на основу процене да је постигнут значајан напредак у свим областима мапе пута за либерализацију визног режима.
Изузеће од виза ступа на снагу када се успостави Европски систем за информације и ауторизацију путовања (ЕТИАС), до почетка следеће године.
У среду ће бити одржана церемонија потписивања правног акта где ће учествовати представници ЕП и Савета министара ЕУ.