Масовно угинуће јежева, који су почели да губе своје бодље, забележено је у јануару 2022. године у морима од Девичанских острва преко Порторика до Флориде.
„Случај је затворен. Више смо него одушевљени што смо расветлили мистерију из 2022. и помало изненађени што смо то учинили тако брзо“, изјавила је аутор студије Мија Брајтбарт, морски микробиолог са Универзитета јужне Флориде.
Морски јежеви са дугим бодљама скривају се у гребенима широм Карипског мора и имају кључну улогу као „косилице“ гребена, јер једу алге које расту на коралима, указала је Брајтбартова.
Морске јежеве је напао једноћелијски организам цилијат.
© AP Photo / Ian Hewson/Cornell University
Међународни тим научника прикупио је узорке болесних и здравих јежева са 23 локације Карипског мора у потрази за генетским траговима, а током истраживања нису уочили знакове вируса или бактерија, рекао је један од аутора студије Јан Хјусон са Универзитета Корнел.
Уочили су, међутим, трагове сићушних једноћелијских организама који су се појављивали само код болесних јежева.
Морски јежеви масовно су губили бодље.
© AP Photo / Ian Hewson/Cornell University
Иако већина цилијата не узрокује болест, та врста повезана је са другим воденим епидемијама и због тога је тај организам постао главни „осумњичени“, навео је Хјусон, пренео је АП.