"Пре годину дана у главном граду државе је, поред Главног колодвора, отворен споменик жртвама холокауста и усташког режима а градска власт се сада бави променом имена улица које су назване по особама повезанима с усташким режимом", рекао је Томашевић, који очекује да ће то бити даљи напредак у "разрешавању срамне прошлости", пренела је Хина.
Та иницијатива ће се ускоро наћи на Градској скупштини а тренутно је на већима градских четврти и на градском одбору који се бави тиме, додао је градоначелник Загреба.
Томашевић је оценио да нови Закон о прекршајима, у којем су повећане казне за говор мржње, није добро регулисао то питање.
"Прекршајни закон није довољно добро регулисао то питање, јер је оставио превелики маневарски простор судијама да интерпретирају да ли је коришћење усташког поздрава говор мржње или није. За мене је то јасна ствар - коришћење усташког поздрава мора се третирати као говор мржње и строго санкционисати што казненим, што прекршајним законом", рекао је Томашевић.
Загребачки градоначелник је казао и да га је било срамота због оних који су усташки поздрав ових дана узвикивали у Сабору, јер том поздраву није место у хрватском парламенту и подсетио како је странка Можемо тражила да се говор мржње санкционише казненим законом.
"Тражили смо да се то санкционише казненим законом и да је коришћење усташког поздрава говор мржне. То се, нажалост, није догодило. Направљен је један корак који по мени није довољан и на томе ће странка Можемо даље радити у Сабору", навео је Томашевић, пренео је Танјуг.