НАУКА И ТЕХНОЛОГИЈА

Научници одгонетнули тајну непознате направе Птоломеја

Научници су открили и делимично дешифровали скривени рукопис, чији је аутор антички астроном Клаудије Птоломеј, преноси „Њузвик“.
Sputnik
Тим истраживача са Сорбоне и с Њујоршког универзитета дешифровао је текст у којем су детаљно описани конструкција и коришћење древног инструмента за астрономска посматрања.
Средњовековни палимпсест, односно рукопис на пергменту, исписан преко старијег текста, пронађен је још 1819. године. Према речима водећег аутора истраживања Александра Џонса, тада није било могуће дешифровати древни рукопис, јер хемијска обрада, која би омогућила да се појави Птоломејев текст, није била успешна и само је погоршала ситуацију. Услед тога садржај пергамента је вековима остао тајна.
„Пре овога истраживачи су успели да прочитају свега неколико речи и то није било довољно да би се могло рећи ишта више осим да је реч о некаквом астрономском опису“, рекао је Џонс.
Научници су детаљној анализи рукописа приступили 2020. године. Захваљујући методама вишеспектралне визуализације стручњаци су успели да прочитају опис астрономског инструмента под називом „метеоскоп“. Он се спомиње у неколико древних текстова, укључујући Птоломејеву „Географију“, али детаљи његове конструкције су остали непознати.
Скривени рукопис, према мишљењу стручњака, написан је у два дела. У првом се наводи детаљан опис како и од чега треба да се прави наведени инструмент, а други део је посвећен начинима његовог коришћења.
„У тексту, међутим, нема довољно информација да бисте уз помоћ њега могли да се упустите у квалитетну обраду метала и да добијете све техничке карактеристике неопходне за прављење инструмента“, наводи аутор истраживања.
Пергамент на којем се налази рукопис пронађен је у библиотеци опатије Бобио у Италији и сада се чува у Милану. Палимпсест садржи латински текст „Етимологије“ архиепископа Исидора Севиљског и написан је, како се претпоставља, у 8. веку.
Без обзира на знатан напредак, пројекат још није завршен, јер чак ни нове технологије не омогућавају да се у потпуности дешифрује садржај појединих страница рукописа, наводи Џонс.
Коментар