Познавалац историје Косовске Митровице и универзитетски професор Неџмедин Спахиу тврди,међутим, у изјави за Танјуг да Ваљдет Дева није директни потомак Џафера Деве.
Џафер Дева је по историјским подацима, сарађујући са нацистима за време Другог светског рата, сносио највећу одговорност за прогон Срба, Јевреја и других неалбанаца са Косова и Метохије.
„Тражим да се имовина Џафера Ибрахима Деве и Ћазима Ибрахима Деве, одузета од стране Суда окупационе Србије, која се сада користи као јавна својина, врати потомцима и рођацима Џафера и Ћазима Деве. О власништву сам приложио комплетну документацију, као што су записници судског поступка против Џафера и Ћазима Деве, као и решења о одузимању имовине, у којима су Џафер Дева и Ћазим Дева проглашени непријатељима Србије и Југославије и комунистичког режима“, написао је Ваљдет Дева који живи у Шведској, на свом профилу на Фејсбуку*.
С друге стране, професор Факултета политичких наука из јужног дела Косовске Митровице, Спахиу каже да споменути Ваљдет нема везе са Џафером Девом.
„То је један обичан преварант и нема никакве везе са Џафером који има директне потомке у Америци“, тврди Спахиу.
Џафер Дева је био министар унутрашњих послова Албаније 1943. и 1944. године и један од чланова Друге призренске лиге, формиране за време Другог светског рата, са истим идејама као и Прва.
И једна и друга су као основни циљ имале стварање Велике Албаније, која је требало да обухвати делове Србије, Македоније, Црне Горе и Грчке.
Прошле године је Министарство културе у Приштини, у оквиру пројекта финансираног од Развојног програма Уједињених нација (УНДП) и Европске уније, одлучило да реновира кућу Џафера Деве у јужном делу Косовске Митровице и претвори је у културни центар.
После жестоке реакције међународних антифашистичких организација, јеврејских друштава, српских историчара и политичара, страних амбасада, медија који извештавају на српском, српских и неколико албанских организација цивилног друштва са Косова и Метохије, УНДП и Европска унија су одустали од финансирања.
„Веома сам забринут због планова за обнову куће Џафера Деве, познатог нацистичког сарадника и протагонисте злогласне СС дивизије Скендербег. Немојте да изврћете истину о холокаусту или о ратним злочинима који су починили нацисти и локални колаборационисти“, поручио је тада на твитеру немачки амбасадор у Приштини Јерн Роде.
Историчар из Тиране Али Паскал Мило описао је Џафера Деву као најкомпромитованију пронацистичку особу међу Албанцима на Косову и Метохији и у Албанији, тврдећи да државни архив у Тирани поседује документацију за такву тврдњу и за, како је написао „Девино злочиначко деловање“.
Пре неколико година, Европска унија је финансирала реновирање културног центра, такође у јужном делу Косовске Митровице, који и сада носи име Реџепа Митровице, председника владе такозване Велике Албаније за време Другог светског рата, у којој је Џафер Дева био министар.
*Активности „Мета“ (друштвене мреже Фејсбук и Инстаграм) забрањене су у Русији као екстремистичке.