Вучић је рекао да Фетислам данас изгледа величанствено и да никада од 1867. године, када је прешао из турских у наше руке, није овако лепо изгледао, као ни Кладово.
Он је захвалио европским партнерима и на новцу који су уложили и у остале тврђаве и друго што раде на развоју туристичких капацитета у Србији.
"Хвала евопрским партнерима на огромном новац који су овде уложили, не само у Фетислам, већ и у инфраструктуру у том крају, Голубачку тврђаву и помоћ локалном бизнису, да могу да направе туристичке капацитете и привлаче туристе из Србије и Европе. Велико хвала свим европским пореским обвезницима на новцу који су дали за Кладово", поручио је Вучић.
Истакао је да ће држава урадити у Кладову и здравствени центар и да ће ускоро кренути радови.
"Још важније је да ћемо изградити брзу саобраћајницу до Голупца и одатле ћемо преко Доњег Милановца до Брзе Паланке, па северно за Кладово и јужно за Неготин, тако да повежемо читав овај крај са Београдом и остатком Србије", навео је Вучић.
Казао је да већ добро напредују радови на потезу од Пожаревца до Голупца.
"Разговарао сам са људима у Текији колико су задовољни што смо реконструисали пут до Доњег Милнаовца и сада имамо као писту пут, али хоћемо да имамо и брзу саобраћајницу. Хоћемо да вратимо људе из иностранства, да знање које су стекли и новац зарадили бар део врате у Србију и чекамо их раширених руку", нагласио је Вучић.
"Хвала драги европски пријатељи на великој подршци", додао је председник Србије.
Фетислам је диван пример богате културне баштине Србије
Амбасадорка Немачке у Србији Анке Конрад изјавила је вечерас да је та тврђава диван пример богате културне баштине Србије, али такође и део европске културне баштине.
"Ово је важан дан за људе у Србији и у Европи, дан када славимо заједничко културно наслеђе које је важно за развој и Кладова и читавог доњег подунавља", рекла је Конрад.
Ова тврђава, додала је Конрад, смештена уз обалу Дунава повезује, Србију са читавом Европом и подстицаће још више људи да дођу и то не само из Србије.
"Да откривају и истражују културно наслеђе Србије и на тај начин ће такође оснажити осећај припадности заједничком европском простору", рекла је Конрад.
Она је додала да откривање културног наслеђа подстиче туризам и да је општина Кладово одличан пример како комбинација туризма и културног наслеђа може допринети локалном развоју.
"Туризам пружа разне могућности од отварања радних места у угоститељству и у хотелијерству, до производње и промоције локалних производа и заната. Туризам може помоћи да се подигне свест о значају културног наслеђа за идентитет регионалних заједница", истакла је амбасадорка.
Она је додала да је сигурна да ће улагање у тврђаву додатно повећати атрактивност овог, како је рекла, дивног града за посетиоце како из Србије тако и суседних земаља Румуније и Бугарске, али и посетилаца широм света.