СРБИЈА

Председник Удружења новинара Србије: Опасан и апсурдан европски захтев за гашење Спутњика и РТ

Поводом Билчиковог извештаја о Србији ког је усвојио одбор Европског парламента у ком се захтева обустава „радиодифузних активности Спутњика и РТ“, председник УНС-а Живојин Ракочевић каже да је тај захтев апсурдан и да је веома опасно кад неки ауторитет забрањује или укида медијски садржај.
Sputnik
Одбор за спољне послове Европског парламента (АФЕТ) усвојио је извештај и компромисне амандмане на извештај о Србији известиоца ЕП за Србију Владимира Билчика са 43 гласа „за“, шест „против“ и пет уздржаних. У извештају се, између осталог, позива Србија да се усклади са одлуком Савета о обустављању радиодифузних активности Спутњика и РТ.
У извештају се осуђује отварање канцеларије „Раша тудеј“ у Београду и покретање онлајн сервиса вести на српском језику и позивају се српске власти да се супротставе хибридним претњама и ускладе са одлуком Савета Европе о обустављању радиодифузних активности Спутњика и РТ и позива се Србија да се бори против дезинформација.
Председник Удружења новинара Србије (УНС) Живојин Ракочевић каже за Спутњик да је тешко прихватити да се у ери готово савршене комуникације позива на обуставу „радиодифузних активности”.
„Сигурно је да човек савременог света има могућност и способност да разликује добро од лошег, лаж од истине и да је јако опасно да се изнад његове слободе избора поставља неки ауторитет и да му тај ауторитет забрањује или укида медијски садржај. Зато је изузетно важно да понуда медијских садржаја буде без дискриминације и под потпуно равноправним условима. Сви страни емитери, и то је став који УНС заступа од почетка, требало би да имају равноправне услове за емитовање“.
Председник УНС-а коментарисао је позив Европског парламента српским властима да се супротставе „хибридним претњама“ и „борби против дезинформација“.
„Што се тиче самог питања и закључка да власти треба да се боре против хибридних претњи и дезинформација, онда се долази до једног мишљења које гласи да те власти могу да формирају савршени медијски надентитет који је способан да заштити кориснике медија од штетног или хибридног утицаја. Дакле, самим тим, налазимо се у апсурдној ситуацији која се једино може решити професионалним дијалогом и равноправним условима професионалаца у медијском свету и на медијском тржишту“, закључио је Ракочевић.
СРБИЈА
Одбор ЕП за спољне послове усвојио извештај о Србији: Траже затварање Спутњика и РТ
Коментар