„Сам сукоб (у Украјини) чак се ни не тиче Украјине, већ тога како ће се обликовати међународни односи у будућности: кроз стабилан консензус заснован на балансу интереса, или кроз агресивну хегемонију. Зато што је немогуће говорити о Украјини без освртања на геополитички контекст“, рекао је Гатилов на брифингу са новинарима акредитованих при УН из удружења ACANU.
Према његовим речима, континуирани покушаји западних држава да остваре своју доминацију без обзира на интересе, а посебно безбедносне, других држава доводе до међународних криза као што је украјинска.
„Русија је објаснила циљеве којима тежи у току специјалне војне операције: елиминисање претње нашој безбедности које је НАТО стварао дуги низ година у агресивно непријатељској држави (за разлику од Финске) која се налази директно на нашим границама и заштите милиона наших сународника од директних претњи уништењем и протеривањем са територија на којима су њихови преци вековима живели, што је циљ који је кијевски режим јавно декларисао“, додао је дипломата.
Запад се одупире формирању мултилатералног света
Гатилов је оценио да Западне земље покушавају да се одупру формирању мултилатералног света потчињавањем тела Уједињених нација и других међународних институција.
„Западне државе такође покушавају да се одупру мултилатерализму потчињавањем секретаријата УН и других међународних тела. Увек је постојала квантитативна кадровска неравнотежа у корист Запада, али све до ове деценије институције попут Секретаријата УН или ОХЦХР су барем покушавале да остану неутралне и непристрасне“, објаснио је руски дипломата.
Он је додао да у поређењу са осталим светом група западних земаља на челу са САД представља мањину.
„Ипак, ова мањина искрено верује да има овлашћење да говори у име целе међународне заједнице и диктира своје вредности“, истакао је дипломата.
Председник Русије Владимир Путин је 24. фебруара 2022. године објавио о почетку војне операције демилитаризације Украјине. Он је у обраћању суграђанима рекао да околности „захтевају одлучну и хитну акцију“, пошто су се републике Донбаса обратиле Москви за помоћ. Путин је истакао да је циљ операције „заштита људи који су већ осам година изложени малтретирању и геноциду од стране кијевског режима“. За то је, према његовим речима, планирано да се изврши „демилитаризација и денацификација Украјине“ и да се приведу правди сви ратни злочинци одговорни за „крваве злочине над цивилима“ у Донбасу.