"Имамо континутитет тога да Србија пружа руку и приступа разговору у доброј вери, са жељом да се односи нормализују", казао је Ђурић и додао да оно што се Србија договори то поштује и спроводи али "на жалост за то бивамо кажњени понижавањем, притисцима, непоштовањем договора и стварањем једне нове реалности на терену".
Подсетио је да смо претходних дана могли да чујемо јасне поруке председника Вучића и државног руководства да таква политика више неће бити толерисана.
"Као што је важна порука да Курти и његов режим не смеју да буду награђивани за једнострано деловање на терену, константно кршење споразума и приступање овом дијалогу у лошој вери и са намером да се нанесе штета другој страни", навео је Ђурић за Танјуг.
Додаје да је исправна оцена председника Србије Александра Вучића да ми немамо прави дијалог.
"И овде и у Вашингтону и другим престоницама се чује снажан глас Србије да ми желимо добар, уређени и цивилизовани дијалог и сјајан однос са свим партнерима", наводи Ђурић.
На питање Танјуга да ли је навођење формирања ЗСО као обавезе Приштине и у Гутерешовом али и у извештају ЕУ о напретку Србије, Ђурић одговара да је "давно прошло време за сигнале и да је давно дошло време за конкретне резултате и акције".
Објашњава да је једино на шта Срби на КИМ после резултата избора у недељу могу да пристану јесу конкретна дела и иза њих, како каже стоји читава Србија и државни врх.
Није оптимиста да ће Приштина убрзати формирање ЗСО јер "на Куртијево непоштовање споразума и гажење колективних права Срба, као и једностано мењање ситуације на терену, он није кажњен него награђен прихватањем и поздрављањем резултата лажних, преварних избора на северу КИМ и подржаних од стране појединих европских земаља на путу за Савет Европе".
Ђурић је истакао да се тиме шаље веома лоша порука Приштини да бива награђена за лоше понашање и сматра да је од изузетног значаја да је за очување пута дијалога и стабилности на терену да се таква политика што је могуће пре замени.
Додао је да ће се Србија радити на томе да пошаље јасну поруку да је реципроцитет основа политике Србије у односу са земљама међународне заједнице.
Ђурић објашњава да је Србија у претходних 10 година створила здраву основу за свој међународни положај и да је државно руководство водило избалансирану политику, па ће, како је навео, у том смислу нова стратегија спољне политике бити врло прецизно дефинисана.
На очекивање шефа српске дипломатије да ће се у предстојећем периоду реализовати посета државног секретара САД Ентонија Блинкена Србији, Ђурић је навео да Србија користи сваку прилику у интеракцији са америчким званичницима да позовемо на јачање дијалога на високом нивоу и да су посете америчких званичника увек добродошле.