"Мисија Кфора, предвођена НАТО-ом, наставља да прати локални развој и остаје потпуно усредсређена на свакодневну имплементацију свог мандата, заснованог на Резолуцији 1244 Савета безбедности УН из 1999. године, како би се обезбедило безбедно окружење и слобода кретања за све заједнице на Косову", наводи се у одговору Кфора приштинским медијима.
Додаје се да Кфор наставља да пружа неопходну безбедносну подршку како би дипломатски напори, које предводи Европска унија, могли да напредују.
Претходно је специјални изасланик ЕУ за дијалог Београда и Приштине Мирослав Лајчак изјавио да није право време да се главни мост у Косовској Митровици пусти у саобраћај.
Говорећи на "Делфи форуму" у Грчкој, Лајчак је упозорио да би то могло да изазове још једну кризу.
Навео је да атмосфера "очигледно није добра за то" и да се ''црвене линије морају поштовати''.
Одборници Скупштине општине северног дела Косовске Митровице донели су одлуку да се пошаље "захтев о омогућавању слободе кретања за аутомобиле на главном мосту на Ибру".
Иницијатива да се отвори митровачки главни мост захтев је одборнице из Покрета Самоопредељење Аиде Ферати, која је истакла да захтев треба проследити косовској полицији, Кфору, Еулексу и осталим међународним организацијама и надлежним органима.
Након што су Срби напустили све приштинске институције новембра прошле године, одборници Српске листе у Северној Митровици замењени су Албанцима и Бошњацима, који су били следећи на листи са највише освојених гласова.
Између јужног и северног дела Косовске Митровице постоји неколико мостова који су функционални и саобраћај се преко њих одвија нормално.