ЕКОНОМИЈА

Америчка министарка финансија упозорава: Влада САД би могла да банкротира до 1. јуна

Америчка министарка финансија Џенет Јелен упозорила је да би влада САД-а могла остати без новца до 1. јуна ако Конгрес не успе да подигне или суспендује горњу границу дуга.
Sputnik
Достизање горње границе дуга значило би да влада више није у могућности да позајми новац, преносе страни медији.
Јелен је у понедељак позвала Конгрес да реагује „што је пре могуће“ како би решила ограничење од 31,4 билиона долара.
Председник Џо Бајден сазвао је састанак лидера Конгреса о том питању за 9. мај.

„Након прегледа недавних савезних пореских примања, наша процена је да нећемо моћи да наставимо да испуњавамо све обавезе владе до почетка јуна, а потенцијално и до 1. јуна, ако Конгрес не подигне или суспендује лимит дуга пре тога“, написала је Јелен у писму председнику Представничког дома Кевину Мекартију.

Јелен је истакла да чекање до последњег тренутка да се обустави или повећа лимит дуга може озбиљно наштетити пословању и поверењу потрошача, подиц́и краткорочно трошкове задуживања за пореске обвезнике и негативно утицати на кредитни рејтинг Сједињених Држава.
Горња граница дуга је подизана, продужавана или ревидирана 78 пута од 1960. године.
Републиканци у Представничком дому захтевају драстично смањење потрошње и поништавање неких Бајденових одлука, укључујући његов програм опроста студентских кредита и пореске кредите за зелену енергију.
С друге стране, демократски председник, који инсистира на подизању лимита без услова, прошле седмице је истакао да се о том питању „не може преговарати”.
Председник је, како преноси британски медиј, изложен све већем притиску пословних група да разговарају о предлозима републиканаца.
Први пут у историји САД би дошле у ситуацију да не могу да отплате дуг, што би уздрмало глобална финансијска тржишта и срушило поверење у САД као глобалног пословног партнера.
Експерти су упозорили да би неизвршење обавеза такође могло довести до рецесије и раста незапослености.
То би такође значило да САД не би могле да позајмљују новац за исплату плата владиних службеника и војног особља, чекове социјалног осигурања или за друге обавезе.
Министарство финансија планира да повећа задуживање до краја квартала који се завршава у јуну, у укупном износу од око 726 милијарди долара, око 449 милијарди долара више него што је планирано раније ове године. Званичници су рекли да је то делимично због нижих прихода од пореза на доходак од очекиваних, веће државне потрошње и готовинског биланса на почетку квартала који је био нижи од очекиваног.
У заједничкој изјави од понедељк, лидер демократске већине у Сенату Чак Шумер и лидер демократа у Представничког дома Хаким Џефрис рекли су да САД „немају луксуз да чекају до 1. јуна да донесу закон како би избегли неиспуњавање обавеза и спречили катастрофалне последице за економију и милионе америчких породица.
У другом писму послатом члановима Конгреса у јануару, Јелен је навела да је Министарство финансија почело са „ванредним мерама“ како би избегло банкрот владе.
Коментар