Штрајк сценариста долази после преговора синдиката писаца и представника продукцијских кућа, који нису уродили плодом. То је први штрајк у Холивуду после 15 година.
Синдикати који окупљају сценаристе одлучили су, после гласања, да штрајкују, јер су, како кажу, „у егзистенцијалној кризи“.
Са друге стране, представници продукцијских кућа наводе да су писцима „понудили издашна повећања плаћања“, преносе амерички медији.
Главни камен спотицања је, према наводима из продукцијских кућа, захтев синдиката да компаније плаћају одређени број сценариста за своје серије, филмове или емисије, без обзира на то да ли су неопходни.
Због штрајка сценариста, први ће бити погођени телевизијски шоу програми, од којих ће неки одмах стати, док ће на удару бити и серије и филмови који тек треба да почну да се снимају, јер ће рад на њима бити одложен.
Штрајк долази усред великих економских и технолошких промена у Холивуду због раста стриминг сервиса и опадања броја гледалаца за традиционалну продукцију, па чак и због појаве вештачке интелигенције, која би могла да угрози посао писаца.
Сценаристи су тражили веће плате и промену праксе у индустрији за коју кажу да их присиљава да раде више за мање пара.
Половина писаца телевизијских серије сада ради за минималац, у поређењу са сезоном 2013/2014. када је толико зарађивала трећина сценариста, према статистикама удружења.
Просечна плата за писце који примају веће плате, пала је за четири процента у протеклој деценији или чак за 23 одсто, када се урачуна инфлација.
Последњи штрајк сценариста био је 2007. и 2008. године и трајао је 100 дана.