Ескобар је на онлајн прес конференцији навео да су на јучерашњем састанку српског председника Александра Вучића и премијера привремених институција у Приштини Аљбина Куртија са званичницима ЕУ у Бриселу обе стране представиле своје предлоге нацрта Статута ЗСО.
„Лопта је сад код обе стране, да изоштре свој предлог тако да буде прихватљив и за другу страну и да буде модел у складу са европским оквирима о овом питању и који ће заштити права Срба на Косову. Мислим да су обе стране веома озбиљне у вези са овим, као што су и САД веома озбиљне у вези са очекивањима да се око овог питања постигне напредак. Управљачки тим је на састанку представио нацрт Статута ЗСО, Курти је изнео своје принципе за ЗСО. Оба предлога су озбиљна и разговори ће бити настављени“, рекао је Ескобар, пренео је „Косово онлајн“.
Он је нагласио да су Србија и тзв. Косово прихватили правно—обавезујући споразум за нормализацију односа и да је на састанку у Бриселу разговарано о његовој имплементацији.
„ЗСО је почетна тачка те нормализације, на састанку су разматрани важни елементи у вези са Заједницом, сада је на главним преговарачима да напредују и дођу до предлога Статута ЗСО прихватљивог за обе стране. Важно је да ЗСО буде платформа за побољшање положаја и заштиту косовских Срба и њиховог учешћа у политичком животу Косова“, рекао је Ескобар.
На питање да ли је након што је Курти одбио нацрт Статута ЗСО који је представио Управљачки тим, тврдећи да не „жели нову Републику Српску на Косову“, дијалог запао у ћорсокак, Ескобар је рекао да су већ начињени неки позитивни помаци у вези са овим питањем и да он очекује да се настави у том правцу.
„Нема притиска ни на Србију ни на Косово да прихвате предлог Статута ЗСО друге стране. Ово није ситуација у којој једна страна губи, а друга добија, ово је процес који треба да буде победнички за обе стране. Обе стране треба овај процес да схвате озбиљно, посебно Косово у смислу да би ЗСО требало да прође и кроз одговарајућу парламентарну и законску процедуру, како би процес његовог формирања био бесповратан“, навео је Ескобар.
Он је рекао да је модел примењен у Босни и Херцеговини јединствен пример и да се неће пресликавати на тзв. Косово.
Када је реч о роковима у којима би могло доћи до формирања ЗСО, Ескобар је рекао да се нада да би се то могло догодити до краја године.
„Мислим да то није преурањено, лидери се састају, дискутују о правим питањима, постиже се известан напредак. Нисмо ни очекивали да се на јучерашњем састанку сложе око ЗСО, али је важно да је започета дискусија“, рекао је Ескобар.
Он је поздравио усвајање Декларације о несталима на састанку у Бриселу и поручио да ће остати ангажован у процесу нормализације односа Србије и тзв. Косова, заједно са колегама из ЕУ.
„САД и ЕУ су у потпуности предане да дође до нормализације односа. Стабилност региона зависи од тога, заједница које живе на Косову, изазови са којима се Европе суочава то захтева“, рекао је Ескобар.
Амерички званичник је на почетку прес конференције изразио саучешће породицама страдалим у пуцњави која се данас догодила у школи у Београду.