Пошту погинулима су, полагањем цвећа поред споменика на месту где се некада налазила кинеска амбасада, одали амбасадор Народне Републике Кине Чен Бо, министар у Влади Републике Србије Зоран Гајић, представници града Београда и војне делегације.
Амбасадорка Чен Бо захвалила је Влади Србије и Граду Београду, али и свима који чувају сећање на погибију три кинеска новинара у бомбардовању НАТО.
„Заједничко сећање на њих одражава не само колико негујемо наше традиционално, челично пријатељство већ и заједничку тежњу за миром, независном политиком, међународном правдом. У данашњој међународној ситуацији што више је потребно да се придржавамо принципа Повеље УН, међународног права и основних норми међународних односа и да се супротстављамо хегемонизму”, навела је Чен Бо.
Министар Гајић поручио је да је наша обавеза „да се сећамо, памтимо и да се молимо Богу за све који су изгубили животе”.
„Нарочито се молимо за оне који су остали у животу, како би се призвали памети да кренемо у светлију будућност и да будемо срећнији уопште као људски род”, навео је Гајић.
Заменица градоначелника Београда Весна Видовић, изјавила је да су кинески грађани, који су тада изгубили своје животе, својом вољом изабрали да буду уз нас, Србе, и да поделе с нама то претешко време страдања и смрти недужних грађана, због чега ће остати у нашем вечном сећању.
„Данас, четврт века после овог језивог догађаја пријатељство између Кине и Србије је све јаче. Наши председници, Александар Вучић и Си Ђинпинг, имају одличне односе. Кина зна да у Србији има поузданог савезника, а у Београду искрене пријатеље, па иако је наша земља територијално много мања од Кине, наша љубав и пријатељство према њој велики су, као цео свет. Нека је вечна слава недужно страдалима у НАТО бомбардовању амбасаде Кине у Београду 1999", рекла је Видовићева.