Жан-Пјерова је током конференције за штампу навела да је суботњи масакр испред тржног центра у Тексасу у ком је страдало осморо људи, био 201. масовни напад у Америци ове године.
„Извештаји показују да је више од 14.000 људи изгубило живот од последица оружаних напада. Ово је криза. Ово је криза којом републиканци у Конгресу одбијају да се позабаве“, навела је она.
Она је позвала Конгрес да донесе мере контроле оружја које раније нису добиле двостраначку законодавну подршку, окривљујући републиканце за плиму насиља која је према њеним речима захватила нацију, преноси РТ.
Републиканци тренутно имају незнатну већину у Представничком дому, док демократе контролишу Сенат. Бајденова странка имала је контролу над оба дома до средине мандата 2022.
Статистика америчке секретарке за штампу о масовној пуцњави највероватније потиче из Архива о насиљу оружјем, који дефинише масовну пуцњаву као инцидент у којем су „најмање четири жртве упуцане, било рањене или убијене, не укључујући нападача који је такође могао бити убијен или повређен у инциденту“.
Одузимање живота самоубиством чини 57 одсто од 14.836 смртних случајева почињених оружјем које је забележио Архив о насиљу оружјем за 2023. годину, при чему су око 66 од 115 смртних случајева насталих коришћењем ватреног оружја забележених дневно били самоубиства. Према дефиницији Архива, број масовних убистава је заправо опао са 690 у 2021. на 647 прошле године.
ФБИ са друге стране масовну пуцњаву дефинише као пуцњаву у којој су убијене четири или више особа. Према тој дефиницији, ове године их је било око 21. Према ФБИ, број инцидената са „активним стрелцима“ у САД је 2022. године опао у односу на 2021. са 61 на 50. Док је укупан број рањених порастао са 243 на 313, број убијених је опао са 103 на 100.
Бајден је прошле године потписао законски пакет о контроли оружја дајући државама 750 милиона долара за имплементацију закона, јачање контрола и укидање праксе куповине пиштоља за некога ко не би прошао проверу. Међутим, нови прописи нису имали приметан утицај на стопу пуцњава у САД.